W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Minister Piotr Mazurek: ponad 100 organizacji poparło apel w obronie Ronda Dmowskiego

14.12.2021

We wtorek, 14 grudnia w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca akcji #DmowskiZostaje, która sprzeciwia się próbie zmiany nazwy ronda im. Romana Dmowskiego w Warszawie. W Czwartek, 9 grudnia petycję o zmianie nazwy ronda przegłosowali radni Rady Warszawy.

konferencja_prasowa_dotycząca_akcji_#DmowskiZostaje

W konferencji udział wzięli Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Radny Miasta st. Warszawy, Minister Piotr Mazurek, prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego, Filip Frąckowiak, Radny m.st. Warszawy oraz Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Otwierający Konferencję prof. Jan Żaryn podkreślił, że haniebna decyzja Radnych Koalicji Obywatelskiej poruszyła przedstawicieli bardzo wielu środowisk, także tych nie związanych z obozem narodowym. Pod apelem, podpisało się ponad 350 osób świata kultury i nauki,  historycy, w tym 70 osób z tytułami naukowymi.

- Ojcowie Niepodległości są naszym wspólnym dziedzictwem i – jeśli zostaną dotknięci próbą likwidacji ich dobrego imienia to będziemy się jednoczyć jako Polacy przeciwko takim aktom co widać po efektach naszego apelu – powiedział Prof. Żaryn.

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Myśli Narodowej zaznaczył, że ten, kto chce stawiać jednego z ojców Polskiej Niepodległości do wykluczenia sam siebie skazuje na wykluczenie. – Traktujemy ten apel, dzisiejsze spotkanie, jako lekcję historii – zapraszamy do zapoznania się z historią tego wielkiego Patrioty. Powinniśmy rozwijać wiedzę na temat Dmowskiego a nie tkwić w stalinowskiej propagandzie.

Minister Piotr Mazurek w swojej wypowiedzi podkreślił, że w naszej historii jest wielu bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i o wszystkich należy dbać.

- Szanujemy wszystkich polskich patriotów - dlatego stworzyliśmy Instytut Dmowskiego i Paderewskiego czy Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ale również Ministerstwo Kultury dofinansowało budowę pomnika dowódcy PPSu Ignacego Daszyńskiego. Są także upamiętnienia Hallera, Korfantego – tak powinna wyglądać uczciwa polityka historyczna – powiedział Minister Mazurek.

Minister Piotr Mazurek podkreślił, że w Warszawie rządzonej przez Rafała Trzaskowskiego prawo do upamiętnienia mają tyko ci, będący w panteonie Koalicji Obywatelskiej przypominając m.in. niespełnioną do dziś obietnicę Prezydenta Warszawy z kampanii wyborczej, w której obiecał nazwanie jednej z ulic im. śp. prof. Lecha Kaczyńskiego.

- Dzisiejsze próby usunięcia Romana Dmowskiego z Warszawy są dowodem, że tylko w retoryce pozostają słowa o tolerancji i akceptacji ale i pluralizmie i demokracji również. Jeśli Dmowski zostanie usunięty jako patron ronda w Warszawie to dla mnie oczywiste jest to, że kolejne, podobne działania będą dotyczyły innych, ważnych postaci historycznych – podkreślił Minister.

 

W tej chwili kiedy jesteśmy na początkowym etapie tego obłędu a możemy go zatrzymać, jeśli zjednoczymy się wszyscy. Cieszymy się, że już ponad 100 organizacji i wiele wybitnych osób podpisało się pod naszym apelem i włączyło się w akcję obrony Ronda Dmowskiego – Powiedział Minister Piotr Mazurek.

Filip Frąckowiak, Radny m.st. Warszawy, który zabrał glos jakie trzeci, wyjaśnił wszystkie aspekty formalno-prawne ewentualnej zmiany nazwy ronda a także podkreślił, że nie wystąpiły żadne wymienione w przepisach -  m.in. w Uchwale Nazewniczej m.st. Warszawy -  okoliczności, które mogłyby uzasadnić takie działanie.

Obecni na konferencji zgodnie zaapelowali do środowisk patriotycznych w Polsce, by wyrazili swą solidarność z postacią Romana Dmowskiego, i podpisali się pod apelem sprawie próby likwidacji ronda im. Romana Dmowskiego w Warszawie.

Apel jest dostępny pod adresem: https://idmn.pl/index.php/2021/12/10/apel-w-sprawie-proby-likwidacji-ronda-im-romana-dmowskiego-w-warszawie/

Swój podpis pod apelem można złożyć na: dmowski.zostaje@idmn.pl.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego powstał po to, by chronić w pamięci zbiorowej Polaków dziedzictwo obozu narodowego i katolicyzmu społecznego, których przedstawiciele pozytywnie wpisali się w nasze dzieje XIX i XX wieku.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}