W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Lubelska młodzież zgłosiła pomysły do rządowej strategii

25.11.2021

Ponad 1,5 tys. młodych osób z woj. lubelskiego zapisało się na konsultacje strategii na rzecz młodego pokolenia, które odbyły się w czwartek 25 listopada. Woj. lubelskie jest ostatnim z 16 województw, w którym przeprowadzamy konsultacje, które mają na celu stworzenie wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Organizatorem konsultacji jest Minister Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. W części inauguracyjnej konsultacji udział wzięli również wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

konsultacje_lubelskie

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, podczas wydarzenia powiedział o potrzebie wsłuchania się w głos młodych ludzi, którzy chcą rozmawiać i przekazywać swoje opinie i spostrzeżenia w sprawach, które ich dotyczą. Minister podkreślił również, że rolą rządu jest włącznie młodzieży w procesy decyzyjne i zwiększanie ich roli w życiu publicznym.

- Ponad 1500 młodych osób, zgłosiło się na dzisiejsze konsultacje w woj. lubelskim. Ta liczba pokazuje, jak duże jest zaangażowanie lubelskiej młodzieży w sprawy obywatelskie ważne dla naszego kraju - powiedział Piotr Mazurek, Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej, inicjator konsultacji.

Minister podziękował również za olbrzymie zaangażowanie młodzieży z woj. Lubelskiego w tworzenie Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia oraz dodał ze liczy na owocną dyskusję, która przyniesie wiele intersujących pomysłów i rozwiązań.

W sumie w dotychczasowych konsultacjach wzięło tys. młodych ludzi. Wszystkie ze zgłoszonych pomysłów zostaną uwzględnione w „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”.

W Konsultacjach, wraz z Ministrem Piotrem Mazurkiem, wzięli również udział wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

Wojewoda podziękował za obecność młodym ludziom, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w konsultacjach oraz życzył owocnych obrad i dyskusji, w postaci konkretnych postulatów, które znajdą odzwierciedlenie w opracowaniu strategii dla młodych. Wojewoda dodał również, że konsultacje i dokument, który na jego podstawie powstanie, to niespotykana inicjatywa w najnowszej historii polski po 1989 roku.

Lubelska kurator podkreśliła, że głos młodego pokolenia, który dzięki konsultacjom zostanie usłyszany, „określi kierunki przyszłego rozwoju Polski, w której to Wasze pokolenie przejmie odpowiedzialność za edukacyjną, społeczną, gospodarczą rzeczywistość Polski, regionów, miejscowości i społeczności, w których będziecie funkcjonować. Kurator podziękowała również młodym ludziom za zaangażowanie w działalność obywatelską, społeczną i pracę na rzecz przyszłości Polski.

Uczestnicy konsultacji podzieleni byli na 7 pokoi tematycznych, w których poruszali tematy związane z „edukacją i szkolnictwem wyższym”, „rynkiem pracy i przedsiębiorczością”, „społeczeństwem obywatelskim i kulturą”, „polityką społeczną, prorodzinną i mieszkaniową”, „zdrowiem i sportem”, „ekologią i klimatem” oraz „Polską w Unii Europejskiej”.

Na stronie internetowej istnieje również możliwość zgłoszenia swoich pomysłów do strategii na rzecz młodego pokolenia za pośrednictwem formularza internetowego w zakładce „weź udział”, a następnie „zgłoś pomysły”.

Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem - pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

{"register":{"columns":[]}}