W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Forum Ekonomii Społecznej w Lesznie

31.03.2016

30 marca br. Pełnomocnik Rządu Do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Aktywność obywatelska a rozwiązywanie problemów lokalnych” podczas Forum Ekonomii Społecznej w Lesznie, którego organizatorem było Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP.

W panelu, prowadzonym przez Ewę Gałkę (PISOP) uczestniczyli również Edyta Borowczak (liderka lokalna Gminy Święciechowa), Łukasz Borowiak (Prezydent Miasta Leszna), Anna Grzymisławska (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego) i Andżelika Talaga (Duda Holding).

W trakcie dyskusji Pełnomocnik powiedział, że dialog obywatelski trzeba rozwijać nie tylko na poziomie narodowym, ale również i lokalnym, gdzie powinien mieć wymiar m.in. wspólnego programowania i realizacji zadań przez samorząd i środowiska pozarządowe.

W odpowiedzi na pytania o Narodowy Program Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Pełnomocnik podkreślił, że program jest próbą spojrzenia z horyzontalnej perspektywy, wykraczającej poza doświadczenia poszczególnych resortów, a organizacje pozarządowe, zdaniem Pełnomocnika, są w tym procesie niezastąpionym partnerem. W ocenie Pełnomocnika po 1989 roku zbudowaliśmy podstawy wsparcia III sektora, ale nadal organizacje – szczególnie małe – doświadczają wielu barier na swojej drodze, zaś udzielane im przez państwo wsparcie nie zawsze jest przykładem podejścia systemowego.

Odnosząc się do ekonomii społecznej, Pełnomocnik podkreślał wagę przedsiębiorstw społecznych. Pełnomocnik wskazał też na potencjalną rolę klauzul społecznych, które mogą mieć wpływ na jakościowy i ilościowy rozwój przedsiębiorczości społecznej.

Zdjęcia (3)