W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

System „1%” – przywilej, który wciąż budzi kontrowersje

16.01.2018

W dniu 15 stycznia 2018 roku dr Agnieszka Rymsza, Zastępca Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego była gościem radiowej Jedynki, w programie Samo Południe.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim mechanizmu jednego procenta – ważnego przywileju, który przysługuje organizacjom pożytku publicznego (OPP).

Dr A. Rymsza poruszyła miedzy innymi kontrowersyjne tematy subkont oraz zdominowania tego mechanizmu przez wąską grupę organizacji. Jak mówiła, w założeniu pieniądze miały trafiać do różnorodnych organizacji i wspierać wszechstronny rozwój we wszystkich dziedzinach życia publicznego, a jak wynika z danych bardzo duża część środków konsumowana jest przez kilka największych podmiotów. Zwróciła tez uwagę na częste mylenie mechanizmu 1% z darowiznami.

Więcej na temat zagadnienia wspierania organizacji pożytku publicznego oraz o działalności i planach Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w całej rozmowie.

Zapraszamy od odsłuchania