W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

VI Ogólnopolskie Święto Rad Działalności Pożytku Publicznego - konferencja

27.11.2020

Wicepremier, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński oraz Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek 27 listopada wzięli udział w konferencji z okazji ogólnopolskiego święta Rad Działalności Pożytku Publicznego zorganizowanego przez Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego oraz Radę Działalności Pożytku Publicznego.

Święto RDPP

- „Pomimo pandemii staramy się normalnie pracować. W ciągu ostatniego roku realizowaliśmy duży zakres reform w obszarze wsparcia państwa dla społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych. Obecnie jest znacznie większy zakres tego wsparcia. Natomiast prace legislacyjne idą obecnie w trzech kierunkach. Pierwszy to prace związane z ustawą o Radzie Dialogu Obywatelskiego. Drugi to poprawa formuły procedur zlecania zadań publicznych określony w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Trzecim kierunkiem jest ujednolicenie systemu sprawozdawczego organizacji pozarządowych, chcemy żeby ten system był taki sam dla wszystkich organizacji i był maksymalnie uproszczony. Niemniej powinny one być w pełni transparentne” - podkreślał Wicepremier Piotr Gliński.

Jednocześnie prof. Piotr Gliński przedstawił realizowane przez Narodowy Instytut Wolności obecne programy m.in. FIO, PROO oraz ROHiS. Podkreślił, że udało się także stworzyć program wsparcia doraźnego w związku z Covid-19, który ma rekompensować straty organizacji spowodowane pandemią. Powstał także nowy program Rozwoju Uniwersytetów Ludowych, który jest urzeczywistnieniem marzeń o powrocie do Polski idei oddolnych inicjatyw edukacyjnych, skierowanych do osób z małych miast i wsi. Wicepremier przedstawił także zarys programu NOWEFIO, które będzie miało znacznie wzmocniony budżet. Zaznaczył, że w dobie tak szybko zmieniającego się świata konieczne jest działanie na rzecz młodego pokolenia i jego włączania w debatę publiczną. Dlatego w 2019 roku została powołana Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, a niedawno Premier Mateusz Morawiecki powołał Rzecznika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, którym został Piotr Mazurek – od dawna zaangażowany na rzecz organizacji pozarządowych. Premier Piotr Gliński serdecznie podziękował wszystkim, którzy działają w Radach Pożytku Publicznego na każdym szczeblu.

Następnie odbyła się krótka dyskusja, podczas której uczestnicy mogli zadać pytania Przewodniczącemu Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Prof. Piotr Gliński pozytywnie odniósł się do różnych pomysłów i sugestii oraz odpowiedział na nurtujące uczestników pytania.

Następnie głos zabrał Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek, który na wstępie podziękował za zaproszenie.

- „Od kilku lat konsekwentnie prowadzimy politykę zwiększania partycypacji młodych ludzi w życiu publicznym. Staramy się tworzyć instytucje i wspierać fora aktywności obywatelskiej młodzieży. Myślę, że taką instytucją najbardziej istotną z punktu widzenia systemowego jest Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem – pierwszy w historii Polski organ dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami publicznymi. Rada działa już ponad rok i przeprowadziła w tym czasie szereg inicjatyw m.in. konkurs na Młodzieżowego Delegata do ONZ, jest też zaangażowana w opiniowanie programów rządowych. Jedną z inicjatyw, którą podjęła Rada jest wzmocnienie młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Jest to odpowiedź na postulaty środowiska młodzieżowego, które zabiegało m.in. o to by łatwiej można było zakładać młodzieżowe rady.” - tłumaczył Minister Piotr Mazurek przedstawiając przy tym główne założenia proponowanej nowelizacji.

Zaznaczył, że musimy poważnie traktować młodzież, a niedopuszczalną jest sytuacja, gdy młodzież z danej jednostki terytorialnej chce założyć młodzieżową radę, a jest to uniemożliwiane przez dany samorząd.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}