W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Prace nad projektem ustawy dotyczącej systemu sprawozdawczości organizacji pozarządowych

19.05.2021

Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego prowadzi prace nad projektem ustawy dotyczącej systemu sprawozdawczości organizacji pozarządowych.

komitet

Prace mają na celu przygotowanie ustawy, która w sposób kompleksowy obejmie obowiązki sprawozdawcze organizacji pozarządowych, w tym między innymi fundacji i stowarzyszeń. Obecnie obowiązki te regulowane są przez kilka różnych aktów prawnych. Przygotowywany projekt ma uprościć zasady realizacji obowiązków sprawozdawczych przez organizacje pozarządowe poprzez utworzenie jednolitego systemu informatycznego, służącego do składania sprawozdań.

Organizacje osiągające przychody poniżej 1 miliona złotych będą mogły prowadzić rachunkowość na uproszczonych zasadach ewidencji przychodów i kosztów oraz zwolnione będą z obowiązku składania pełnego sprawozdania finansowego (bilans i rachunek zysków i strat). Zdecydowana większość organizacji składać będzie uproszczoną informację o źródłach przychodów, ponoszonych kosztach i rodzajach prowadzonej działalności w publicznie dostępnej bazie sprawozdań w sposób zapewniający większą przejrzystość organizacji pozarządowych.

Obecnie prowadzony jest przegląd różnych narzędzi informatycznych, tak aby zaprojektowany system był dogodny dla przyszłych użytkowników. Analizowana jest też możliwość wykorzystania do stworzenia powyższego systemu działających już obecnie w administracji publicznej narzędzi informatycznych.

 

Ustawa o sprawozdawczości organizacji pozarządowych została w dniu 17 maja 2021 r. wpisana do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Po zakończeniu roboczych ustaleń międzyresortowych projekt zostanie zamieszczony w serwisie Rządowego Procesu Legislacyjnego, a następnie rozpoczną się szerokie konsultacje publiczne z instytucjami dialogu obywatelskiego, organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi środowiskami.

{"register":{"columns":[]}}