W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

VII Europejski Kongres Samorządów z udziałem Ministra Piotra Mazurka

12.04.2022

W dniach 11-12 kwietnia br. w Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej i Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Mazurek wziął udział w odbywającym się w Mikołajkach VII Europejskim Kongresie Samorządów jako oficjalny partner wydarzenia.

mikołajki_

W pierwszym dniu Kongresu Minister Piotr Mazurek wziął udział w panelu dyskusyjnym pn. „Samorząd dla młodych – jak aktywizować młodzież w miastach i gminach?”, w którym uczestniczyli także Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Krakowa Jadwiga Mizerska oraz Wykładowca Politechniki Rzeszowskiej Ewelina Nycz. Dyskusję poprzedziło wystąpienie wprowadzające Ministra Mazurka nt. ustawy o młodzieżowych radach.

W trakcie wystąpienia wprowadzającego Minister Mazurek zaprezentował najważniejsze informacje dotyczące ustawy o młodzieżowych radach, czyli ustawy z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2021 poz. 1038). Dzięki ubiegłorocznej nowelizacji, do której doszło z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, pojawiła się możliwość powoływania młodzieżowych rad na poziomie powiatów oraz województw. Wprowadzono szereg ustawowych kompetencji, m.in. prawo wnioskowania o inicjatywę uchwałodawczą, możliwość powołania opiekuna rady czy zwrot kosztów dojazdu na posiedzenia młodzieżowej rady.

– Ustawa wzmacniająca młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego była odpowiedzią na postulaty od lat zgłaszane przez środowiska młodzieżowe i znacząco ułatwiła możliwość angażowania się młodzieży w życie społeczne i działalność samorządową

– powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.

 Wprowadzamy realną samorządność wśród młodych ludzi – dzięki tym zmianom młode pokolenie ma możliwość bezpośredniego wpływu na procesy decyzyjne w swojej JST

– podkreślił Minister.

Jak powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej ostatni rok w zakresie tworzenia rozwiązań dla młodych Polaków był niezwykle intensywnym i owocnym czasem. Oprócz przeprowadzenia ogólnopolskich Konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia, w których wzięło udział 30 tys. młodych Polaków, młodzież otrzymała możliwość działania na rzecz swojego otoczenia oraz społeczności poprzez wprowadzenie ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady, która zaktywizowała młode pokolenie do angażowania się w działalność obywatelską na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego.

Panel dyskusyjny „jak aktywizować młodzież w miastach i gminach”

W ramach panelu dyskusyjnego pn. „Samorząd dla młodych – jak aktywizować młodzież w miastach i gminach?”, który poprowadził Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski, poruszono m.in. temat korzyści płynących z powoływania młodzieżowych rad przy samorządach oraz o innych możliwych formach aktywizacji młodych osób w Polsce.

Minister Piotr Mazurek zwrócił uwagę, że strona rządowa nieustannie podejmuje działania mające za zadanie aktywizowanie młodych ludzi oraz tworzy dla nich narzędzia umożliwiające partycypację w życiu publicznym.

Jeszcze nigdy młodzi ludzie nie mieli tak wielu możliwości angażowania się w działalność obywatelską jak obecnie i jeszcze nigdy nie mieli tak dużo do powiedzenia w życiu publicznym w którym przez lata młodzież była niedoreprezentowana a jej głos nie był wystarczająco słyszany, także w samorządach

– powiedział Piotr Mazurek.

Warsztaty dla Samorządowców „Jak powoływać młodzieżowe rady”

Drugiego dnia VII Europejskiego Kongresu Samorządów Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej - Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu samorządów możliwością powołania młodzieżowej rady - przygotował specjalne warsztaty pomagające wprowadzić w życie przepisy ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady. Podczas wydarzenia inicjator projektu nowelizacji obowiązujących dotychczas przepisów przedstawił i szczegółowo omówił szereg kompetencji, jakie zyskały młodzieżowe rady dzięki nowej ustawie. Są to m.in.:

  • prawo wnioskowania o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego,
  • prawo opiniowania projektów uchwał dotyczących młodych mieszkańców,
  • prawo udziału w tworzeniu i monitorowaniu samorządowych i rządowych strategii polityki wobec młodzieży,
  • prawo inicjowania własnych działań na rzecz młodzieży,
  • prawo wskazania kandydatów na opiekuna młodzieżowej rady.

Minister Piotr Mazurek przypomniał również, że ustawa w obecnym brzmieniu odpowiada zarówno na potrzeby zgłaszane przez młodzież, jak i przedstawicieli organów samorządowych.

Ustawa o młodzieżowych radach jest swego rodzaju kompromisem – trzeba było wypracować rozwiązania, które z jednej strony odpowiadają na zapotrzebowania i inicjatywy młodych ludzi, a z drugiej mieszczą się w pewnych ramach, które są do przyjęcia i do wdrożenia przez samorządowców różnych szczebli podziału administracyjnego w Polsce

– powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.

Warsztaty, które poprowadził Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski, były doskonałą okazją dla samorządowców, aby przekonać się do korzyści płynących z działania młodzieżowej rady przy ich „dorosłych” odpowiednikach. Z kolei młodzi mogli dowiedzieć się, jakie korzyści dla nich oraz ich rówieśników niesie ze sobą tego typu działalność. Jak wskazał Minister Piotr Mazurek, młodzieżowe rady mogą być pomocnym narzędziem w zatrzymaniu młodych ludzi w miastach i w gminach, w których się wychowali, ponieważ aktywizują młodzież i pozwalają jej czynnie partycypować w życiu lokalnej społeczności.

Od momentu wejścia w życie ustawy młodzieżowe rady powstały w bardzo wielu częściach Polski: na chwilę obecną zostały powołane lub są powoływane w kilkudziesięciu powiatach, powstają też w gminach i miastach, zaś we wszystkich województwach zostały już powołane młodzieżowe sejmiki  lub proces ich powoływania jest bliski finalizacji

 przypomniał Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, podkreślając, że „instytucja młodzieżowych rad jest po to, żeby wzmacniać demokrację”.

Odbywający się w Mikołajkach VII Europejski Kongres Samorządów to najważniejsze wydarzenie w Polsce poświęcone polityce regionalnej. Jest ono zarówno platformą wymiany poglądów, jak i miejscem spotkań liderów samorządowych oraz elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Wydarzenie potrwa do wtorku 12 kwietnia. Tego dnia Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej będzie gościem warsztatów dla samorządowców dotyczących zakładania młodzieżowych rad.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali od Ministra Mazurka poradnik  „Jak założyć młodzieżową radę?”, który w wersji elektronicznej znajduje się na stronie internetowej https://www.gov.pl/dlamlodych w zakładce „Młodzieżowe Rady”.

Publikacja zawiera wskazówki, w jaki sposób młodzież może ubiegać się o stworzenie młodzieżowej rady w miejscu swojego zamieszkania. Proces tworzenia młodzieżowej rady został ukazany w pięciu prostych krokach. Do „instrukcji” dołączono również przykładowy statut młodzieżowej rady, aby maksymalnie ułatwić młodzieży oraz samorządowcom powoływanie nowych młodzieżowych rad.

{"register":{"columns":[]}}