W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wystąpienie przewodniczącego Kds.PP na dorocznej konferencji NIW

19.11.2020

Wicepremier Piotr Gliński, Przewodniczący Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, wykładem na temat obecnego stanu społeczeństw obywatelskiego rozpoczął konferencję Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pt. „Społeczeństwo obywatelskie: kierunek wspólnota”. Coroczne wydarzenie, organizowane przez Instytut, jest platformą wymiany doświadczeń wśród przedstawicieli społeczeństw obywatelskiego.

Konferencja NIW_19.11.2020r._inauguracja_wystąpienie prof. Piotra Glińskiego - Wicepremiera, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego

Konferencja, odbywająca się w formie zdalnej, spotkała się z zainteresowaniem ponad 700 osób.

W swoim wystąpieniu prof. Piotr Gliński nakreślił najważniejsze czynniki wpływające na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, w tym opisał pozytywne zmiany wsparcia dla III sektora. Zaznaczył również zagrożenia oraz negatywne tendencje.

- Mamy deficyt racjonalnej debaty publicznej, w tym debaty dotyczącej społeczeństwa obywatelskiego. Jest to szalenie ważny element demokracji. Rozumienie roli społeczeństwa obywatelskiego, jego charakteru są rzeczami, które w pogłębionej debacie publicznej rzadko są obiektem deliberacji. Cechą obecnej debaty jest rozbicie, toczenie jej w poszczególnych bańkach, które są od siebie odizolowane – tłumaczy Wicepremier.

Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego opisał także obecną dynamikę zjawisk o rzekomym charakterze obywatelskim, z którym mamy obecnie do czynienia.

- Są to zjawiska o charakterze populistyczno-anarchistycznego. Nie jest to społeczeństwo obywatelskie, które powinno służyć budowaniu demokracji – zaznaczał profesor.

Według premiera, takich wystąpień, które mają miejsca na ulicach,  nie należy traktować jako klasycznie rozumiane nieposłuszeństwo obywatelskie, gdyż uczestnicy protestów nie uznają państwa, a także obowiązującego prawa.

- To, z czym mamy do czynienia w Polsce, nie jest nieposłuszeństwem obywatelskim, ale wypowiedzeniem posłuszeństwa, czyli działaniem które nie mieści się w ładzie demokratycznym – dodał.

Wicepremier przedstawił z kolei wizję odpowiedzialnego dbania o III sektor, który przyświeca jego działaniu.

- Istotą jest zmiana instytucjonalna, która ma na celu pobudzanie społeczeństwa obywatelskiego w sposób racjonalny, zawierający cechy odpowiedzialności za wspólnotę. Dokonuje się ona obecnie przy pomocy polskiego państwa – podkreśla Piotr Gliński.

Służyć ma temu powołanie Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego oraz funkcjonowanie NIW-u.

Przewodniczący przypomniał, że tylko w 2020 roku NIW przekaże 180 mln zł w ramach programów na pomoc organizacjom pozarządowym, pełniącym różnorakie misje społeczne.

Natomiast w latach 2018-2020 Instytut jako rządowa agencja przyznała 3040 dotacji organizacjom pozarządowym w łącznej kwocie 422 mln ze środków publicznych. 

Zdjęcia (1)