W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sejm przyjął ustawę chroniącą NGO przez wzrostem cen gazu

26.01.2022

Sejm przyjął dziś ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych. Dzięki działaniom Przewodniczącego Komitetu Do Spraw Pożytku Publicznego, Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego organizacje pozarządowe zostały objęte ochroną taryfową do końca 2022r. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Sejm przyjął ustawę chroniącą NGO przez wzrostem cen gazu

Projekt przewiduje rozwiązania w zakresie ochrony odbiorców paliw gazowych, zakładające rozszerzenie katalogu podmiotów C (art. 62b ustawy – Prawo energetyczne) tj. podmiotów objętych ochroną taryfową, o niektóre kategorie odbiorców będących podmiotami realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej, a także wprowadzenie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, który służyłby zrekompensowaniu skutków zamrożenia cen dla rozszerzonego katalogu odbiorców taryfowych.

Oznacza to, że organizacje pozarządowe zostaną objęte niższymi stawkami opłat za gaz, od tych funkcjonujących na uwolnionym rynku gazu.

Dzięki zaangażowaniu Komitetu ds. Pożytku Publicznego kierowanego przez Wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego katalog podmiotów objętych ochroną taryfową został poszerzony o organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2020 r. poz. 1057 oraz z 2021 r. poz. 1038, 1243 i 1535) oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, w zakresie w jakim zużywają paliwo gazowe na potrzeby działalności pożytku publicznego. 

 

{"register":{"columns":[]}}