W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wolontariusze pomagają seniorom również w Internecie

12.11.2020

We wtorek 12 listopada b.r. odbyła się konferencja prasowa z udziałem Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleną Maląg, Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotrem Mazurkiem, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adamem Andruszkiewiczem, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyną Orłowską, Poseł na Sejm RP Anitą Czerwińską, Prezydentem Miasta Otwocka Jarosławem Margielskim oraz dr. Michałem Sutkowskim z Prezesem Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Konferencja 12.11

-„Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów rozwija się. Dołącza kolejny komponent – wolontariusze cyfrowi. Nasze przedsięwzięcie służy wsparciu seniorów, do których w trudnym czasie apelujemy, żeby pozostali w domu, ale nie zostali pozostawieni sami sobie. Jest to egzamin z naszej dojrzałości, odpowiedzialności i solidarności międzypokoleniowej. Ten egzamin zdaliśmy wiosną i zdamy go też teraz dzięki temu, że jesteśmy razem – rząd, parlamentarzyści, samorządy, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i organizacje młodzieżowe, które tak licznie przystąpiły do tego programu w liczbie aż 130” – podkreślała Minister Marlena Maląg.

Apelowała także, aby w Korpus zaangażowało się więcej wolontariuszy. Dodała, że Pani Poseł Anita Czerwińska także została wolontariuszem w Korpusie. -„Każdego człowieka dobrej woli zaangażujmy do tego pięknego zadania” - zaznaczała Minister Rodziny.

-„Myślę, że te inicjatywy, które zostały przedstawione przez Pana Ministra Adama Andruszkiewicza i Panią Minister Justynę Orłowską tzn. nowe technologie, kwestie związane z Internetem i z możliwościami dostępu do usług publicznych bez wychodzenia z domu to jeden z niewielu obszarów, w którym to młodsi mogą przekazać swoją wiedzę osobom starszym. Chcemy żeby zostali oni bezpiecznie w domu. Dlatego deklarujemy w stu procentach współpracę w tym zakresie. Jestem przekonany, że środowiska, które do tej pory angażują się w Korpus będą angażowały się w działania e-usług i e-wolontariatu” – zaznaczał Minister Mazurek.

Dodał przy tym, że obecnie już prawie 140 organizacji i środowisk z całej Polski włączyło się w Korpus. Podkreślał także, że polski rząd mocno wspiera takie działania, a Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania ze środowiskami młodzieżowymi dziękował wszystkim angażującym się w pomoc seniorom.  

Poseł Anita Czerwińska zaznaczała,  jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi i zachęcała wszystkich seniorów, aby zgłaszali się poprzez infolinię do programu.

-„Jestem przekonana, że wolontariuszy nie zabraknie, dlatego że Polacy słyną z tego, że mają wielkie serca, a także życzliwie i solidarnie wspierają się w trudnych chwilach. Dziękuję za powstanie tego programu oraz dziękuję młodym ludziom, którzy dzięki Panu Ministrowi Mazurkowi dołączyli do wsparcia seniorów” – tłumaczyła Poseł Czerwińska.

-„Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów jest znakomitą odpowiedzią na sytuację pandemiczną jaka panuje w naszym kraju  Istnieje również potrzeba wsparcia seniorów w zakresie cyfrowym, czyli obsługi narzędzi cyfrowych i internetowych. Dążymy do rozwoju cyfrowego naszego państwa. Obecnie już 8,5 mln Polaków korzysta z profilu zaufanego za pośrednictwem którego może załatwiać sprawy urzędowe nie wychodząc z domu. Dlatego chcemy pomóc w utworzeniu kolejnego komponentu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, tak aby wolontariusze cyfrowi z całego kraju mogli wspierać seniorów w obsłudze Internetu i narzędzi cyfrowych. W ten sposób nasi seniorzy mogli z domu komunikować się z administracją naszego państwa” – zaznaczał Minister Adam Andruszkiewicz.

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska zachęcała do włączenia się do nowej odsłony wsparcia seniorów jakim jest właśnie cyfrowy wolontariat. Podkreślała, jak ważna jest solidarność międzypokoleniowa w dzisiejszych czasach.

-„Duża część Polaków pomaga także w sposób cyfrowy, dlatego chcemy wesprzeć te osoby, które angażują się w pomoc cyfrową i w podnoszenie tych kompetencji wśród osób, które tego potrzebują. Dlatego będziemy nagradzać certyfikatem cyfrowego wolontariusza” – zapowiadała Justyna Orłowska.

Opisała także program GovTech Festiwal, na który składa się sieć wydarzeń online, które mają na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych Polaków. -„Zachęcamy do włączenia się do Korpusu i wyciągania tej cyfrowej pomocnej dłoni do innych” – zaznaczała.

Prezydent Miasta Otwocka Jarosław Margielski podkreślał, że Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to cenna inicjatywa, która pozwala wykorzystać potencjał drzemiący w lokalnych społecznościach. Przedstawił także w jaki sposób na przykładzie Otwocka odbywa się pomoc organizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej, który informuje seniora, kto dokładnie będzie niósł mu pomoc. Dzięki temu można wykluczyć próbę oszustwa, a pomoc odbywa się w sposób bezpieczny.

Doktor Michał Sutkowski zachęcał do założenia Internetowego Konta Pacjenta, które jak podkreśla jest bardzo proste w użytkowaniu. Znajdziemy w nim informacje o stanie naszego zdrowia, e-recepty czy e-skierowanie. Wystarczy zalogować się poprzez profil zaufany co tylko pozornie wydaje się trudne. To narzędzie ułatwia bardzo komunikację między lekarzem a pacjentem.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}