W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kolejne spotkanie przedstawicieli rządu i NGO ws. pomocy uchodźcom

21.04.2022

W czwartek 21 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych dotyczące koordynacji pomocy niesionej przez NGO na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy.

Kolejne spotkanie przedstawicieli rządu i NGO ws. pomocy uchodźcom

Spośród osób zaangażowanych bezpośrednio w prace koordynacyjne w wydarzeniu udział wzięli Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Uchodźców Wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker oraz Sekretarz Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk.

 

Na zaproszenie Wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego w spotkaniu uczestniczyli również Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska, a także przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całej Polski.

 

Rozpoczynając spotkanie, Wicepremier prof. Piotr Gliński powitał jego uczestników i podziękował za obecność. Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego w sposób szczególny powitał Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Ministra Edukacji i Nauki oraz Wiceministra Zdrowia, którzy tego dnia specjalnie przybyli do KPRM, by wysłuchać z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się aktualnie zaangażowane w pomoc uchodźcom NGO-sy.

 

Wiceprezes Rady Ministrów podziękował wolontariuszom i przedstawicielom organizacji pozarządowych za pomoc, jaką niosą obywatelom Ukrainy nieprzerwanie od niemal dwóch miesięcy.

Po raz kolejny dziękuję wszystkim Państwu za niestrudzoną pomoc na rzecz uchodźców wojennych, którzy w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego musieli opuścić swój kraj. Jako przedstawiciele polskiego rządu jesteśmy niezmiennie gotowi udzielać wszelkiego wsparcia, jakie będzie niezbędne w związku z podejmowanymi przez Państwa działaniami pomocowymi – powiedział Wicepremier.

 

W dalszej kolejności wywiązała się merytoryczna dyskusja w której przedstawiciele rządu odpowiadali szczegółowo - w zakresie kompetencji reprezentowanego urzędu - na pytania kierowane ze strony organizacji pozarządowych.

 

Wśród najważniejszych z poruszonych w dyskusji tematów wymienić należy m.in. zakres i koordynację bieżącego i długoterminowego wsparcia dla organizacji trzeciego sektora i wolontariuszy zaangażowanych w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie czy postępy w wydawaniu numerów PESEL, który do tej pory otrzymało już ponad 973 tys. uchodźców, z czego ok. 2/3 numerów wydano dzieciom. Znacząco ułatwia to obywatelom Ukrainy m.in. dostęp do podjęcia w naszym kraju zatrudnienia, co z kolei daje im możliwość ubiegania się o różnego rodzaju świadczenia, w tym także objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. Wiceminister Zdrowia potwierdził, że wszyscy uchodźcy, którzy zgłaszają się do polskich placówek medycznych, mają zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej, w tym psychologicznej.

 

W zakresie edukacji podjęto dyskusję na temat tworzenia i popularyzacji klas ukraińskich, w których zatrudniani byliby nauczyciele z Ukrainy. Minister Edukacji i Nauki przypomniał, że kierowany przez niego resort tylko w ubiegłym miesiącu przeznaczył na ten cel 62 mln zł a polskie szkoły i uczelnie są przygotowane, aby udzielić wsparcia w ciągłości edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy.

 

Potwierdzona została także informacja, że aż 2000 miejsc na szkolenia z kompetencji cyfrowych - w ramach programu „Umiejętności Jutra” i „Kariera Jutra” zostało zarezerwowanych specjalnie dla młodych ludzi z Ukrainy, co powinno w dodatkowy sposób wpłynąć na aktywizację zawodową młodych Ukraińców szukających schronienia w Polsce.

 

{"register":{"columns":[]}}