W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dodatkowe wsparcie dla III Sektora. Nowa pula w programie COVID-19

13.11.2020

Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński wystąpił do Rady Ministrów o zwiększenie finansowania programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Program wsparcia doraźnego organizacji pozarządowych w zakresie przeciwdziałania skutkom COVID-19”. Uchwała została przyjęta przez Radę Ministrów, co pozwoli na zwiększenie realnej pomocy dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego w trudnym czasie pandemii.

COVID-19

12 maja br. ruszył nabór wniosków do programu COVID-19, na który przeznaczono
10 mln zł. Szybko okazało się jednak, że liczba organizacji pozarządowych oczekujących wsparcia jest dużo wyższa niż szacowano. Do Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wpłynęło 3355 wniosków na łączną kwotę wnioskowanego wsparcia w wysokości 93 064 039,82 zł. Kryzys, który dotknął III Sektor dotyczy nie tylko z problemów finansowych, ale związany jest również z koniecznością odwoływania zaplanowanych przedsięwzięć. Dla niektórych organizacji oznacza to całkowite zawieszenie działalności, a dla innych ogromne utrudnienia. Nie przekłada się to tylko na kolejne wyzwania gospodarcze i organizacyjne, ale powoduje, że tysiące osób zostało pozbawionych stałego źródła dochodu.

Organizacje pozarządowe budują ludzie, którzy od lat całą swoją energię skupiają na budowie i działaniu społeczeństwa obywatelskiego. Obecna doraźna pomoc będzie podwaliną do wznowienia działalności wszystkich podmiotów, które w wyniku wprowadzenia obostrzeń musiały ograniczyć funkcjonowanie.

Nasilająca się pandemia stanęła na przeszkodzie dalszego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wyhamowała jego działania. Dlatego Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego wyszedł naprzeciw potrzebom i problemom z jakimi borykają się polskie organizacje pozarządowe. Na wniosek Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego Rada Ministrów przekaże kolejne 10 mln zł na „Program wsparcia doraźnego organizacji pozarządowych w zakresie przeciwdziałania skutkom COVID-19”. Tym samym, finansowanie programu COVID-19 zostanie zwiększone do 20 mln zł.


Rząd udzieli wsparcia organizacjom pożytku publicznego przez dofinansowanie wydatków wynikających z wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń związanych z bieżącą sytuacją epidemiczną.