W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sprawozdanie Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej za rok 2021

04.04.2022

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 września 2020 roku w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw polityki młodzieżowej, Pełnomocnik Piotr Mazurek, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przedstawił Radzie Ministrów roczne sprawozdanie ze swojej działalności za rok 2021. Sprawozdanie obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r.

pmm_mpm

Pełnomocnik Rządu do spraw polityki młodzieżowej działa na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw polityki młodzieżowej z dnia 22 września 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1631).

W złożonym sprawozdaniu Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej Minister Piotr Mazurek szczegółowo przedstawił realizację poszczególnych zadań, jakie postawiła przed nim Rada Ministrów, w tym m.in. przeprowadzenie ogólnopolskich Konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia w których udział wzięło ponad 30 tys. młodych osób, przygotowanie ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego, kontynuacja koordynacji włączania środowisk młodzieżowych w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, zaangażowanie w prace nad reformą stypendium Prezesa Rady Ministrów czy współorganizacja Szczytu Cyfrowego Internet Governance Forum IGF 2021.

Jak czytamy w sprawozdaniu Minister Piotr Mazurek wziął udział w kilkuset spotkaniach z młodzieżowymi organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami młodzieży oraz administracji rządowej, z którymi rozmawiał w sprawach polityki młodzieżowej  w Polsce oraz zabiegał o sprawy ważne dla młodych ludzi w szeregu różnych gremiów. Pełnomocnik uczestniczył również w wielu konferencjach oraz panelach dyskusyjnych na temat spraw młodzieży oraz prowadził - zgodnie z rozporządzeniem -  monitoring projektów aktów prawnych pod kątem wpływu na młodzież. Minister na bieżąco współpracował również z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem w sprawach dotyczących młodzieży,  z którą zorganizował wiele projektów ważnych dla młodego pokolenia.

Kluczowe projekty zrealizowane przez Pełnomocnika

 

Ogólnopolskie Konsultacje Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia

Najważniejszym zadaniem zrealizowanym przez Pełnomocnika w 2021 roku było zorganizowanie ogólnopolskich Konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia, które miały na celu włączenie młodych ludzi w procesy decyzyjne, aby mogli oni zdecydować o swojej przyszłości.

W ramach Konsultacji, Pełnomocnik zorganizował 16 konsultacji wojewódzkich, w których wzięło udział blisko 30 tys. młodych ludzi z całej Polski, którzy zgłosili  7170 potrzeb i problemów dotyczących stanu obecnego oraz aż 4695 propozycji rozwiązań.

Konsultacje miały się przyczynić do wypracowania jak najbardziej uniwersalnego planu skierowanego do młodego pokolenia i ukierunkowanego na jego stabilny rozwój. Tym samym pierwszy raz w historii Polski przedstawiciel administracji rządowej zaprosił wszystkich młodych Polaków do wspólnego opracowania rządowego dokumentu strategicznego, zwiększając zaangażowanie młodzieży w proces współdecydowania w sprawach dla nich najważniejszych.

Ustawa wzmacniająca młodzieżowe rady

Kolejnym przełomowym projektem Pełnomocnika zrealizowanym w minionym roku, którego celem było zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w życie publiczne, była nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która weszła w życie 23 czerwca 2021 r. Pełnomocnik koordynował przygotowanie projektu ustawy i jej dalszy proces legislacyjny z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Za przyjęciem rządowego projektu ustawy w Sejmie zagłosowało 446 posłów (5 było przeciw), natomiast w Senacie aprobatę dla przyjęcia ustawy bez poprawek wyraziło 49 senatorów (48 było przeciw, 2 się wstrzymało).Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 1 czerwca podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Przygotowana przez Pełnomocnika ustawa wprowadziła prawne ramy funkcjonowania młodzieżowych rad i sejmików na poziomie powiatów i województw oraz poprawiła dotychczas istniejące przepisy o młodzieżowych radach gmin. Celem ustawy było instytucjonalne wzmocnienie młodzieżowych rad i sejmików przy jednostkach samorządu terytorialnego, co zapewnia młodzieżowym radom przy jednostkach samorządu terytorialnego sprawniejsze funkcjonowanie przy możliwości zwiększenia oddziaływania na lokalne społeczności. Dzięki zmianom młodzi otrzymali szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

W 2021 r. Pełnomocnik Rządu do spraw polityki młodzieżowej kontynuował rozpoczętą w 2020 r. koordynację włączania środowisk młodzieżowych w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – rządowy program solidarności międzypokoleniowej realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ramach Korpusu młodzi ludzie nieśli pomoc osobom starszym podczas pandemii.

W pomoc zaangażowało się aż 350 organizacji, które pomogły  ponad 20 000 seniorów.

Przez cały okres koordynacji włączania środowisk młodzieżowych w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów Pełnomocnik prowadził szerokie działania promocyjne, odbywając spotkania i zapraszając następne organizacje do dołączania do akcji.

Prace nad reformą stypendium Prezesa Rady Ministrów

Pełnomocnik Rządu do spraw polityki młodzieżowej zaangażował się także – wspólnie z Centrum GovTech oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki – w przygotowanie założeń nowego Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Dzięki Pełnomocnikowi do prac dołączyła także Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, tworząc zespół roboczy z Centrum GovTech Polska.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności Stypendium: nie tylko pod względem liczby beneficjentów, ale również pod względem kryteriów – położenie większego nacisku na nagrodzenie zaangażowania w działalność społeczną i wolontariat.

Prace nad założeniami reformy Stypendium Prezesa Rady Ministrów składały się z dwóch etapów: konsultacji (które odbyły się od 30 marca do 15 czerwca i umożliwiały młodzieży zgłaszanie własnych pomysłów) i głosowania (na przedstawione pomysły – od 16 do 22 czerwca).

Zwieńczeniem pierwszego etapu prac nad reformą Stypendium było wydarzenie pt. „Ogólnopolskie Konsultacje Nowego Stypendium Prezesa Rady Ministrów”, które zostało zorganizowane 14 czerwca. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2000 młodych ludzi, którzy wypracowali ponad 1000 pomysłów określających nowe kryteria przyznawania Stypendium Premiera.

Konkurs Ambasador Młodego Pokolenia

Pełnomocnik ponadto zorganizował konkurs „Ambasador Młodego Pokolenia RP”. Konkurs skierowany był do młodych osób zaangażowanych w działalność społeczną i obywatelską, a także do organizacji, które tę działalność wspierają.

Szczyt Cyfrowy Internet Governance Forum – IGF 2021

Pełnomocnik Rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek  włączył się w organizację Szczytu Cyfrowego Internet Governance Forum – IGF 2021.

Dzięki zaangażowaniu Pełnomocnika Rządu do spraw polityki młodzieżowej Rada, Dialogu z Młodym Pokoleniem włączyła się w przygotowanie YOUTH IGF 2021. Efektem tej współpracy była m.in. konferencja „Ethics in Technology&Internet”, która została zorganizowana przez Pełnomocnika Rządu do spraw polityki młodzieżowej i Radę we współpracy z Youth IGF Poland oraz TrendHouse.org. Konfrencję obejrzało ponad 8500 tys. osób na kanale YouTube ONZ-u, oraz  platformie Zoom, na której pojawiło się kolejne 1200 osób.

6 grudnia Pełnomocnik wygłosił przemówienie inaugurujące Młodzieżowy Szczyt Cyfrowy na IGF 2021, będący najważniejszym wydarzeniem dotyczącym tematyki przyszłości internetu na świecie w 2021 r. W trakcie Szczytu odbyło się natomiast kilka paneli dotyczących tematyki młodzieżowej w ramach propozycji wypracowanych przez Pełnomocnika i RDzMP. Wzięli w nich udział prelegenci z kilku państw różnych części świata.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią sprawozdania Pełnomocnika Rządu do spraw polityki młodzieżowej.

 

Materiały

Sprawozdanie​_Pełnomocnika​_Rządu​_ds​_polityki​_młodzieżowej​_2021​_
Sprawozdanie​_Pełnomocnika​_Rządu​_ds​_polityki​_młodzieżowej​_2021​_.pdf 0.92MB
{"register":{"columns":[]}}