W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

RDzMP przyjęła uchwałę w sprawie projektu rezolucji PE

04.06.2020

W Parlamencie Europejskim niebawem będzie miała miejsce debata nad projektem rezolucji w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady UE w sprawie stwierdzenia ryzyka poważnego naruszenia przez Rzeczpospolitą Polską zasady praworządności. Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem uchwaliła stanowisko w sprawie pkt 40 wspomnianego dokumentu, w którym instytucje unijne wzywają polski rząd do zmiany ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem wyraziła swoje zdumienie i zaniepokojenie pojawieniem się w projekcie wspomnianej rezolucji pkt 40, który wzywa polskie władze do „zmiany ustawy z dnia 15 września 2017 r.  o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, aby zapewnić kluczowym grupom społeczeństwa obywatelskiego dostęp do finansowania z budżetu państwa, a także, aby zagwarantować sprawiedliwy, bezstronny i przejrzysty rozdział środków publicznych przeznaczonych na społeczeństwo obywatelskie, zapewniający pluralistyczną reprezentację."

RDzMP zwraca uwagę, że ustawa o NIW-CRSO w żaden sposób ,,nie ogranicza dostępu do finansowania ze środków publicznych żadnych grup społeczeństwa obywatelskiego". Co więcej z uznaniem wskazuje, że działania NIW-CRSO zwiększają w Polsce poziom ,,pluralizmu trzeciego sektora, który wcześniej był zdominowany przez duże i najbogatsze organizacje, mieszczące się głównie w kilku największych metropoliach". Zdaniem RDzMP powołanie NIW-CRSO z inicjatywy Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Piotra Glińskiego ,,stanowiło krok milowy w procesie znaczącego zwiększenia wsparcia państwa dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w tym aktywności obywatelskiej młodych Polaków".

RDzMP wyraża także zdumienie brakiem jakichkolwiek konsultacji w tej sprawie instytucji unijnych z ciałami dialogu obywatelskiego współpracującymi z Komitetem do spraw Pożytku Publicznego.

RDzMP zwróciła się do wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego o przekazanie polskim eurodeputowanym niniejszego stanowiska Rady.

Wszystkie uchwały Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcia (1)