W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Spotkanie z pełnomocnikami wojewodów oraz NGO ws. pomocy uchodźcom

06.04.2022

W środę 6 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Prezydium Komitetu ds. Pożytku Publicznego z pełnomocnikami wojewodów koordynujących pomoc organizacji pozarządowych na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz z przedstawicielami NGO-sów zaangażowanych w tę pomoc. W wydarzeniu udział wzięli Wiceprezes Rady Ministrów - Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Mazurek oraz Sekretarz Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Wojciech Kaczmarczyk.

06_04_2022_kdspp_ngo_screen

Zasadniczym celem spotkania była wymiana bieżących informacji nt. współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Według najnowszych informacji przedstawionych na wydarzeniu do Polski trafiło już niemal 2,5 mln osób zza naszej wschodniej granicy a od pierwszych dni od rosyjskiej napaści na Ukrainę w niesienie pomocy osobom opuszczającym tereny objęte działaniami wojennymi zaangażowało się tysiące polskich organizacji pozarządowych. Tylko poprzez dedykowaną stronę internetową http://www.pomagamukrainie.gov.pl chęć pomocy zgłosiło aż 6,5 tys. podmiotów, w tym ponad 1,5 tys. organizacji pozarządowych.

Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński, zwracając się do obecnych na spotkaniu pełnomocników wojewodów, podziękował za ich zaangażowanie w koordynowanie pomocy uchodźcom z Ukrainy, którą zapewniają organizacje pozarządowe działające na terenie poszczególnych województw.

- Stworzenie tak sprawnego systemu wsparcia organizacji pozarządowych na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie polskiego społeczeństwa. Jest to także zasługa konsekwentnie realizowanej od lat polityki rządu wzmacniającej polskie NGO-sy, które mają dziś większe niż kiedykolwiek możliwości działania w sytuacjach kryzysowych. Od 2018 roku za pośrednictwem Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przyznaliśmy prawie czterem tysiącom organizacji już ponad 600 milionów złotych – powiedział prof. Piotr Gliński.

Dobrą współpracę z pełnomocnikami wojewodów podkreślił również Minister Piotr Mazurek dodając, że najlepszym potwierdzeniem skuteczności wspólnych działań koordynacyjnych jest sukcesywne malejąca liczba potrzeb nadsyłanych z poszczególnych województw.

Dzięki naszemu newsletterowi, który codziennie aktualizujemy i wysyłamy do organizacji pozarządowych w całej Polsce, wiele potrzeb zgłaszanych do nas przez pełnomocników zniknęło. Oznacza to, że wolontariusze i NGO-sy odpowiedziały skutecznie na zgłoszenia pełnomocników. Raz jeszcze dziękuję Państwu za regularny kontakt i sprawną współpracę – powiedział Minister Mazurek.

Podczas spotkania pełnomocnicy wojewodów poruszali takie kwestie, jak: status zawierania porozumień z organizacjami pozarządowymi, zlecenia zadań publicznych na rzecz organizacji pozarządowych oraz zaangażowanie organizacji pozarządowych w pomoc ofiarom wojny.

Na zakończenie spotkania przedstawiono sytuację z punktu widzenia organizacji pozarządowych funkcjonujących w ramach Zespołu doraźnego Rady Działalności Pożytku Publicznego ds. pomocy Ukrainie.

Aktualna lista danych kontaktowych do wojewódzkich koordynatorów pomocy na rzecz Ukrainy znajduje się na stronie www.gov.pl/web/pozytek/dlaukrainy.

Przypominamy, że trwa nabór wniosków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Priorytet 5, którego operatorem jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Mogą wziąć w nim udział organizacje poszukujące środków m.in. na pokrycie wydatków związanych z koordynacją wolontariuszy pomagających uchodźcom czy też koordynującym pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Wnioski można składać do 30 listopada 2022 r. do godz. 14:00 lub do wyczerpania środków przewidzianych na realizację Konkursu.

Więcej informacji na stronie www.gov.pl/web/pozytek/28-lutego-start-naboru-proo-5-edycja-2022.

 

{"register":{"columns":[]}}