W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Minister Piotr Mazurek na konferencji Fundacji Kulskich

24.11.2021

24 listopada Minister Piotr Mazurek, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, wziął udział w konferencji "Recepta na przyszłość Europy w obliczu wyzwań społecznych, ekonomicznych i zdrowotnych po COVID-19. Unia Europejska, państwa członkowskie, społeczeństwo obywatelskie", organizowanej przez fundację Kulskich.

fundacja_kulskich

W części inauguracyjnej konferencji Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM Szymon Dziubicki odczytał list Wicepremiera prof. Piotr Glińskiego, Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Premier Gliński w liście podkreślił, że czas w jakim żyjemy, to czas wielkich wyzwań i to od nas zależy czy zostanie on zapamiętany jako wiek erozji i upadku, czy jako czas, w którym Europa dzielnie i odpowiedzialnie zareagowała na potężny kryzys.

Wicepremier przytaczając najtrudniejsze w dziejach ludzkości zdarzenia zauważył, że - dzięki postępowi technologicznemu i społecznemu - udało się nam stawić czoła pandemii. - Pandemia stała się dla polskiego i europejskich społeczeństw testem dyscypliny i solidarności. Z dumą mogę stwierdzić, że jak dotąd test ten zdajemy z powodzeniem – powiedział Wicepremier prof. Piotr Gliński dodając, że doskonałym przykładem solidarności w trakcie pandemii jest Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, będący potwierdzeniem solidarności międzypokoleniowej i zaangażowania obywatelskiego w działaniu na rzecz drugiego człowieka.

Minister Piotr Mazurek w trakcie konferencji wygłosił przemówienie wprowadzające przed panelem „Pandemia COVID19 i jej wpływ na zdrowie psychiczne i postawy społeczne młodych ludzi”. W panelu -  wraz z ministrem - udział wzięła dr Dorota Kleszczewska - Prezes Zarządu Fundacji Instytut Matki i Dziecka, prof. nadzw. Witold Owczarek - kierownik Kliniki Dermatologii CSK MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Piotr Wasilewski - Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz Marcin Nowacki - Wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Minister podczas swojego przemówienia podkreślał, jak istotne jest zachowywanie przez administrację rządową i społeczeństwo gotowości do szybkiego reagowania na wyzwania, jakie niesie ze sobą pandemia COVID-19. Minister Piotr Mazurek powiedział także, że w tych trudnych czasach niezwykle ważne jest zaangażowanie obywatelskie i wspieranie inicjatyw otwierających możliwość działania dla wspólnego dobra.

- Polskie społeczeństwo w ogromnej skali, całkowicie bezinteresownie włączyło się w pomoc drugiemu człowiekowi angażując się w różnego rodzaju inicjatywy m.in. w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który został stworzony wraz z Minister Marleną Maląg. W projekt ten zaangażowało się ponad czternaście tysięcy wolontariuszy, w tym bardzo wielu młodych ludzi - powiedział Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek.

Minister zwrócił również  uwagę na problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, które uległo pogorszeniu w wyniku izolacji społeczne spowodowanej pandemią o czym wielu młodych ludzi otwarcie mówi w konsultacjach rządowej strategii dla młodzieży. Pełnomocnik podkreślił, że zgłaszane podczas konsultacji strategii problemy są wnikliwie analizowane wspólnie z ekspertami z Instytutu Matki i Dziecka.

- Poza doraźnym niesieniem pomocy w trakcie pandemii, polski rząd wspiera bardzo mocno szereg postaw systemowych, regularnych form zaangażowania młodych ludzi, poprzez programy Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, takie jak Korpus Solidarności który jest właśnie programem wsparcia wolontariatu długoterminowego - podkreślił Minister Mazurek.

{"register":{"columns":[]}}