W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

1% podatku dla OPP w 2019 r.

24.01.2019

Poczynając od 2004 r. osoby fizyczne, na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą przekazać 1% podatku należnego wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Korzystając z mechanizmu 1%, podatnik nie przekazuje organizacji darowizny z własnych środków, ale decyduje, gdzie trafi część podatku należnego Skarbowi Państwa. W przypadku, gdy dana osoba nie wskaże w swoim zeznaniu żadnej organizacji, środki te trafią do budżetu państwa.

Do otrzymywania 1% podatku uprawnione są organizacje o statusie pożytku publicznego, spełniające określone dodatkowe wymogi:

  • w przypadku organizacji ubiegających się o ten status – takie, które uzyskają go do 30 listopada roku podatkowego, za który podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku;
  • w przypadku organizacji, które już wcześniej dysponowały statusem OPP – warunkiem jest sporządzenie i przesłanie do odpowiednich urzędów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz finansowego.

Aktualna lista OPP uprawnionych do otrzymania 1% dostępna jest na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Od tego roku organy podatkowe udostępniają podatnikom – będącym osobami fizycznymi – wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. W przygotowanej deklaracji w usłudze Twój e-PIT znajdzie się numer KRS organizacji, którą podatnik wybrał w roku poprzednim. Po zalogowaniu się w serwisie podatki.gov.pl możliwe będzie wskazanie innej organizacji, zmiana celu szczegółowego, a jeśli dotychczas dana osoba nie wskazywała żadnego OPP – dokonanie tego wyboru po raz pierwszy.

Dla wielu organizacji każde wskazanie w deklaracji podatkowej to istotne wsparcie – nie tylko finansowe, ale także potwierdzenie, że ich działania mają sens.

Szczegółowe informacje dotyczące przekazania organizacji pożytku publicznego 1% podatku z wykorzystaniem serwisu Twój e-PIT zawiera infografika:

Zdjęcia (1)