W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej już od dwóch lat wspiera młodych Polaków!

22.09.2022

Dokładnie 2 lata temu, 23 września 2020 r., Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał Piotra Mazurka na nowo utworzony urząd Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej. W tym czasie pełnomocnik zrealizował szereg działań na rzecz młodzieży, wśród których wymienić należy m.in. ustawowe wzmocnienie roli młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządów, przeprowadzenie największych w historii Polski konsultacji społecznych, w których w formule warsztatowej ok. 30 tys. młodych Polaków wzięło udział w nowatorskim projekcie partycypacyjnego wypracowywania polityk publicznych czy utworzenie wieloletniego Funduszu Młodzieżowego, zapewniającego oddolnym środowiskom młodzieżowym pozyskiwanie środków finansowych na realizację swoich aktywności.

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Piotr Mazurek

Utworzenie funkcji Pełnomocnika, działającego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej z dnia 22 września 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1631), stanowiło przejaw otwartości administracji rządowej na dialog z młodzieżą. Do jego zadań należy m.in. koordynacja współpracy administracji rządowej ze środowiskami młodzieżowymi, inicjowanie działań na rzecz zwiększania zaangażowania młodych ludzi w życie publiczne, monitorowanie prac organów rządowych i samorządowych w sprawach związanych z sytuacją młodzieży w Polsce, a także współpraca z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem.

 

  1. Konsultacje Strategii na rzecz Młodego Pokolenia

Od lutego do listopada 2021 r. Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej przeprowadził największe w historii Polski ogólnopolskie konsultacje publiczne, których celem było partycypacyjne wypracowanie założeń Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Wzięło w nich udział ok. 30 tys. młodych ludzi ze wszystkich regionów kraju oraz przedstawiciele polskiej młodzieży mieszkającej i studiującej za granicą. W ramach Konsultacji Pełnomocnik zorganizował cykl sesji warsztatowych – 16 konsultacji wojewódzkich, które wzbudziły olbrzymie zainteresowanie młodzieży. Tym samym pierwszy raz w historii Polski przedstawiciel administracji rządowej zaprosił wszystkich młodych Polaków do wspólnego opracowania rządowego dokumentu strategicznego, zwiększając zaangażowanie młodzieży w proces współdecydowania w sprawach dla nich najistotniejszych.

Konsultacje odbywały się na poziomie wojewódzkim. Każde ze spotkań poprzedzone było wystosowaniem zaproszeń do udziału w wydarzeniu do samorządów uczniowskich szkół ponadpodstawowych oraz samorządów studenckich szkół wyższych mających swoją siedzibę w danym województwie. Pełnomocnik zapraszał również organizacje pozarządowe skupiające młodych ludzi, młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego i inne środowiska młodzieżowe działające na danym obszarze, w tym grupy nieformalne.

Do działań poprzedzających Konsultacje należy także zaliczyć rozmowy Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej z lokalnymi mediami. Przed każdą z sesji Konsultacji Wojewódzkich odbywała się regionalna konferencja prasowa poświęcona zaproszeniu do udziału w projekcie wszystkich młodych mieszkańców danego regionu. Pełnomocnik ściśle współpracował w tym zakresie z wojewodami oraz kuratorami oświaty ze wszystkich województw. Konsultacje prowadzone były w otwartej formule. Każda z chętnych osób mogła zgłosić swoje uczestnictwo w inicjatywie za pomocą kwestionariusza udostępnionego na stronie internetowej dedykowanej konsultacjom: www.gov.pl/dlamlodych, na której zostały zagregowane wszystkie informacje o Konsultacjach.

Formularz rejestracyjny dostępny był przez co najmniej 7 dni przed terminem rozpoczęcia Konsultacji w danym województwie. Młodzi mogli skorzystać także ze specjalnej zakładki „Zgłoś pomysły”, w ramach której dostępna była ankieta pozwalająca na zgłaszanie dodatkowych pomysłów wszystkim – nawet osobom, które nie były zapisane na żadną z konferencji konsultacyjnych. Ponadto została uruchomiona także oddzielna skrzynka e-mail, poprzez którą młodzi mogli kontaktować się w sprawie Konsultacji.

Młodzież uczestnicząca w Konsultacjach prowadziła pogłębione dyskusje w ramach sześciu głównych obszarów tematycznych:

  • Edukacja i szkolnictwo wyższe;
  • Rynek pracy i przedsiębiorczość;
  • Społeczeństwo obywatelskie i kultura;
  • Polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa;
  • Zdrowie i sport;
  • Ekologia i klimat.

W trakcie każdej konferencji konsultacyjnej uczestnicy byli dzieleni na tzw. „pokoje robocze”, które stanowiły odzwierciedlenie wybranych przez nich obszarów tematycznych. W ramach pracy w grupach następowała analiza obecnej sytuacji młodzieży w formule „burzy mózgów”. Każdy uczestnik miał równy dostęp do głosu i dowolność wskazywania tematów w ramach danego obszaru. Następnie, po dokonaniu analizy, młodzi dalej pracowali w zespołach, tym razem w celu sformułowania rekomendacji i rozwiązań dotyczących określonych obszarów. Prace w poszczególnych pokojach koordynowali moderatorzy – młodzi społecznicy, głównie członkowie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem lub przedstawiciele lokalnych środowisk młodzieżowych.

Kluczowym etapem każdej konferencji konsultacyjnej było przedstawienie wniosków z prac w powołanych wcześniej zespołach. Osobami reprezentującymi zespoły były najbardziej aktywne osoby uczestniczące w ich pracach i prowadzonej dyskusji. Osoby te prezentowały wnioski, pomysły i propozycje w gronie wszystkich uczestników Konsultacji. W podziękowaniu za zainteresowanie, obecność oraz wkład w opracowanie Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające obecność na Konsultacjach Wojewódzkich.

W części regionów liczba chętnych do udziału w Konsultacjach była na tyle duża, że ze względów technicznych organizatorzy byli zmuszeni zorganizować dla danego województwa kilka konferencji konsultacyjnych jednego dnia. W sumie odbyło się następujące 25 sesji:

  • Województwo mazowieckie – 25 lutego 2021 roku;
  • Województwo dolnośląskie – 11 marca 2021 roku;
  • Województwo zachodniopomorskie – 25 marca 2021 roku;
  • Województwo pomorskie – 15 kwietnia 2021 roku;
  • Województwo kujawsko-pomorskie – 27 kwietnia 2021 roku;
  • Województwo warmińsko-mazurskie – 18 maja 2021 roku;
  • Województwo opolskie – 8 czerwca 2021 roku;
  • Województwo śląskie – 23 września 2021 roku (cztery sesje);
  • Województwo podlaskie – 5 października 2021 roku;
  • Województwo podkarpackie – 12 października 2021 roku (trzy sesje);
  • Województwo lubuskie – 21 października 2021 roku;
  • Województwo łódzkie – 28 października 2021 roku (trzy sesje);
  • Województwo małopolskie – 4 listopada 2021 roku;
  • Województwo świętokrzyskie – 9 listopada 2021 roku (dwie sesje);
  • Województwo wielkopolskie – 16 listopada 2021 roku (dwie sesje);
  • Województwo lubelskie – 25 listopada 2021 roku.

Łącznie w Konsultacjach wzięło udział ok. 30 tys. młodych osób z całej Polski — co oznacza, że były to największe w historii Polski konsultacje dokumentu rządowego. Zorganizowana została również oddzielna sesja dla młodzieży polskiej studiującej i mieszkającej poza granicami kraju.

Efektem pracy młodzieży uczestniczącej w konferencjach konsultacyjnych jest diagnoza aż 7170 potrzeb i problemów dotyczących stanu obecnego oraz aż 4695 propozycji rozwiązań. Na podstawie zgłoszonych postulatów i w oparciu o konsultacje z ekspertami oraz właściwymi kompetencyjnie resortami i instytucjami Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej przygotował projekt Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia na lata 2022-2033. Wiele pomysłów proponowanych przez młodzież jest realizowanych niezwłocznie, np. reforma nauczania przedsiębiorczości, wprowadzenie edukacji ekologicznej i klimatycznej do szkół czy stworzenie Funduszu Młodzieżowego.

 

  1. Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033

Z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej został przygotowany w ramach Komitetu ds. Pożytku Publicznego Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Koncepcja pierwszego w historii Polski rządowego programu dedykowanego aktywizacji obywatelskiej młodego pokolenia jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez młodzież w konsultacjach Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia.

Program jest spójny z podjętymi dotychczas działaniami rządu na rzecz wzmocnienia udziału młodych ludzi w życiu publicznym, takimi jak: wzmocnienie ustawowe instytucji silnych młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego, utworzenie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, powołanie urzędu Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej, partycypacyjne prace nad nową, wieloletnią Strategią RP na Rzecz Młodego Pokolenia. Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy stanowi nową ofertę mającą na celu wsparcie działań służących aktywizacji społecznej młodzieży oraz zwiększeniu jej zaangażowania w życie publiczne, wzmocnieniu instytucjonalnemu inicjatyw młodzieżowych, a także zwiększeniu ich znaczenia w życiu publicznym.

Program został przyjęty przez Radę Ministrów 19 lipca 2022 roku.

Podmiotami uprawnionymi do składania ofert o dofinansowanie realizacji zadania w ramach programu są organizacje pozarządowe, których działalność jest skierowana do młodzieży. Na zasadzie regrantingu wsparcie otrzymać mogą również, za pośrednictwem innych organizacji, młodzieżowe rady jednostek samorządu terytorialnego, samorządy uczniowskie i studenckie. Podmioty uprawnione do aplikowania nie będą musiały posiadać statusu organizacji pożytku publicznego.

Przyjęta formuła programu czerpie z doświadczeń wcześniejszych rządowych programów wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, takich jak Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Korpus Solidarności, Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.

W Programie zawarto następujące priorytety:

  1. Aktywizacja młodzieży w samorządach,
  2. Organizacje młodzieżowe w życiu publicznym,
  3. Wzmocnienie kompetencji organizacji młodzieżowych.

Program został zaplanowany w perspektywie lat 2022-2033. Środki finansowe przeznaczone na Program to 10 mln zł w roku 2022, a następnie co roku 20 mln zł. Pierwsza edycja konkursu w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy odbyła się już w tym roku (nabór wniosków zakończył się 13 września 2022 r.). Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem oferentów – złożonych zostało łącznie niemal 350 wniosków, spośród których tylko jeden nie spełnił kryteriów formalnych.

 

  1. Wzmocnienie młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego

W odpowiedzi na postulaty środowisk młodzieżowych i w celu zwiększenia zaangażowania młodych ludzi w życie publiczne Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przygotował nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która po przyjęciu przez parlament została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 1 czerwca 2021 r. i weszła w życie 22 dni później.

Przygotowana przez Pełnomocnika ustawa wprowadziła prawne ramy funkcjonowania młodzieżowych rad i sejmików na poziomie powiatów i województw oraz poprawiła dotychczas istniejące przepisy o młodzieżowych radach gmin. Ustawa stanowiła odpowiedź na oczekiwania środowisk młodzieżowych, artykułowane m.in. przez uczestników kongresów i konferencji organizowanych od kilku lat w poprzedniej i bieżącej kadencji Sejmu RP przez Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, środowisko Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, a także przez Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem. Celem ustawy było instytucjonalne wzmocnienie młodzieżowych rad i sejmików przy jednostkach samorządu terytorialnego, co zapewnia młodzieżowym radom sprawniejsze funkcjonowanie przy możliwości zwiększenia oddziaływania na lokalne społeczności. Dzięki zmianom młodzi otrzymali szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.

Najważniejsze zmiany, które wprowadza ustawa:

  • Powstała możliwość powoływania młodzieżowych rad powiatów oraz młodzieżowych sejmików wojewódzkich;
  • Znacząco umocniła się pozycja młodzieżowych rad gmin;
  • Uproszczone zostały zasady powoływania młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu;
  • Młodzieżowe rady zyskały ustawową gwarancję szeregu nowych kompetencji, takich jak:
  1. prawo inicjowania procesu uchwałodawczego oraz kierowania zapytań i wniosków do organu wykonawczego JST;
  2. prawo opiniowania projektów uchwał dotyczących młodych mieszkańców;
  3. prawo udziału w tworzeniu i monitorowaniu samorządowych i rządowych strategii polityki wobec młodzieży;
  4. prawo inicjowania własnych działań na rzecz młodzieży.
  • Młodzieżowi radni od teraz mają wpływ na to, kto będzie ich opiekunem (o ile samorząd zdecyduje się powołać taką funkcję);
  • Młodzieżowym radom i sejmikom zostało zagwarantowane wsparcie ze strony urzędów samorządu terytorialnego, które zostały zobowiązane do pokrywania kosztów działań młodzieżowego ciała doradczego, a także zwrotu wydatków poniesionych przez radnego reprezentującego radę. Dzięki temu np. wyjazd na konferencję do Warszawy dla licealisty z małej miejscowości nie będzie stanowił już wyzwania.

Warto podkreślić, że projekt ustawy był poddany szerokim konsultacjom społecznym. Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej w styczniu, zgodnie z § 36 uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów (M. P. z 2016 r. poz. 1006, z późn. zm.), przeprowadził konsultacje pisemne projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz niektórych innych ustaw.

W ramach konsultacji publicznych każde zainteresowane środowisko mogło zgłosić uwagi, przy czym aż do 259 organizacji społecznych wysłano bezpośrednie zaproszenie do konsultacji. 20 podmiotów wysłało łącznie 121 uwag, z których większość uwzględniono.

Projekt uzyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Za przyjęciem rządowego projektu ustawy w Sejmie zagłosowało 446 posłów (5 było przeciw), natomiast Senat przyjął ją bez poprawek.

Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 1 czerwca 2021 r. podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, w której wziął udział Prezes Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz kilkadziesiąt młodych osób z młodzieżowych rad i organizacji z całej Polski, m.in. przedstawiciele Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych czy Rady Dzieci i Młodzieży przy MEiN. Ustawa weszła w życie 22 dni później.

 

  1. Przygotowanie poradnika „Jak założyć młodzieżową radę?”

W celu ułatwienia procesu implementacji ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady przy JST Pełnomocnik przygotował praktyczny poradnik pt. „Jak założyć młodzieżową radę?”. Publikacja została zaprezentowana na konferencji prasowej Pełnomocnika z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego i współprzewodniczącego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotra Wasilewskiego.

Publikacja zawiera wskazówki, w jaki sposób młodzież może ubiegać się o stworzenie młodzieżowej rady w miejscu swojego zamieszkania. Proces tworzenia młodzieżowej rady został ukazany w pięciu prostych krokach.

Do „instrukcji” dołączono również przykładowy statut młodzieżowej rady, aby maksymalnie ułatwić młodzieży oraz samorządowcom powoływanie nowych młodzieżowych rad. Ponadto w Poradniku opisane zostały możliwości, jakie daje młodzieży powołanie rady – wskazano, jakie zadania może realizować rada i przedstawiono narzędzia, w które wyposażyła młodzieżowe rady nowa ustawa. Tym samym poradnik jest wartościowym zbiorem podpowiedzi, jak w praktyce korzystać z nowych rozwiązań ustawowych.

Poradnik ma dopełnić zmiany ustawowe i wespół z nimi przyczynić się do powstania wielu nowych młodzieżowych rad na terenie całego kraju.

Poradnik jest rozpowszechniany wśród zainteresowanej młodzieży oraz wśród samorządowców. Ponadto publikacja dostępna jest także w wersji elektronicznej, na stronie internetowej www.gov.pl/dlamlodych w zakładce „młodzieżowe rady”. Na wskazanej stronie zamieszczono również edytowalne wersje przykładowych statutów młodzieżowej rady gminy, młodzieżowej rady powiatu oraz młodzieżowego sejmiku województwa – do wykorzystania przez grupy zainteresowane powołaniem tego typu ciał.

 

  1. Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej we współpracy z Minister Marleną Maląg koordynował włączanie środowisk młodzieżowych do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – rządowego programu solidarności międzypokoleniowej realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w trakcie pandemii COVID-19.

Pełnomocnik przy współpracy z Ministerstwem zaprosił do udziału w Korpusie liczne młodzieżowe organizacje pozarządowe, młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego, związki harcerskie, organizacje proobronne, wspólnoty religijne i młodzieżowe grupy nieformalne.

Z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej odbyła się m.in. wideokonferencja Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego z udziałem reprezentantów środowisk młodzieżowych, które włączyły się w Korpus Wsparcia Seniorów. W spotkaniu wzięło udział blisko 30 przedstawicieli organizacji młodzieżowych. Prezes Rady Ministrów dziękował wszystkim zaangażowanym we wsparcie seniorów oraz podkreślał, jak ważny jest ten przejaw solidarności międzypokoleniowej.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów został zasilony przez ok. 320 organizacji młodzieżowych oraz kilkanaście tysięcy wolontariuszy.

Dzięki współpracy Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej z Ministrem Adamem Andruszkiewiczem, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech Justyną Orłowską udało się dodać kolejny komponent Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – wolontariat cyfrowy. Dzięki temu młodzi ludzie po uzyskaniu certyfikatu wydanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów mogą pomagać seniorom korzystać zdalnie m.in. z usług publicznych, a seniorzy mają możliwość pozostać w domach w trudnym czasie pandemii. W Korpus zaangażowało się także Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, który włączył w akcję polskie placówki dyplomatyczne w wielu miejscach na świecie.

Podobne działania Pełnomocnik prowadził na rzecz promocji wśród młodych obywateli programu promującego szczepienia, tj. Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Szczepień, do którego dołączyło około 150 organizacji młodzieżowych.

 

  1. Zaangażowanie w organizację Szczytu Cyfrowego IGF 2021

W odpowiedzi na zaproszenie ze strony Krzysztofa Szuberta, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Szczytu Cyfrowego – IGF 2021, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej włączył się w organizację Szczytu Cyfrowego Internet Governance Forum – IGF 2021.

W styczniu 2021 r. Pełnomocnik przekazał organizatorom propozycje tematów paneli do przeprowadzenia w trakcie Szczytu, które zostały wypracowane we współpracy z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Ponadto dzięki zaangażowaniu Pełnomocnika Rada intensywnie włączyła się w przygotowanie YOUTH IGF 2021. Efektem tej współpracy była m. in. konferencja „Ethics in Technology & Internet”, która została zorganizowana przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej i Radę we współpracy z Youth IGF Poland oraz TrendHouse.org, podczas której prelegentami – oprócz Pełnomocnika i Ministra Szuberta – byli m.in. Sally Radwan – doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie, Robert Kroplewski – Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. Społeczeństwa Informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Anriette Esterhuysen – obrońca praw człowieka i pionierka sieci komputerowych z Republiki Południowej Afryki oraz inteligentny robot – Sophia. Konferencja zakończyła się sukcesem – w zdalnym wydarzeniu wzięło udział ok. 8,5 tys. osób z całego świata.

Jesienią 2021 r. Pełnomocnik intensywnie wspierał działania na rzecz promocji Szczytu IGF wśród młodzieży. 26 listopada Minister Piotr Mazurek zorganizował spotkanie z liderami organizacji młodzieżowych, m.in. Parlamentem Studentów RP i Krajową Reprezentacją Doktorantów, gdzie wspólnie z Pełnomocnikiem RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 IGF, Krzysztofem Szubertem, zachęcał do udziału w Szczycie Cyfrowym przedstawicieli środowisk młodzieżowych. 6 grudnia Pełnomocnik wygłosił przemówienie inaugurujące Młodzieżowy Szczyt Cyfrowy na IGF 2021, będący najważniejszym wydarzeniem dotyczącym przyszłości Internetu na świecie w 2021 r. W trakcie Szczytu odbyło się natomiast kilka paneli dotyczących tematyki młodzieżowej w ramach propozycji wypracowanych przez Pełnomocnika i RDzMP. Wzięli w nich udział prelegenci z kilku państw różnych części świata.

Ponadto Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej aktywnie współpracuje przy organizacji kolejnej edycji Szczytu w 2022 roku, będąc członkiem Rady Programowej Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2022.

 

  1. Program „Umiejętności Jutra” i „Kariera Jutra”

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej zaangażował się w tworzenie we współpracy z GovTech Polska, NASK, Google oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie, a także Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej programów „Umiejętności Jutra” i „Kariera Jutra” — największych w Polsce programów szkoleniowo-stażowych z obszaru kompetencji cyfrowych.

Program jest modelowym przykładem międzysektorowej współpracy przedstawicieli sektorów publicznego, prywatnego, naukowego i biznesowego. Skierowany jest do młodych ludzi chcących zdobyć nowe umiejętności i znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie w sektorze MŚP. Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Centrum GovTech we współpracy z NASK, Google i Szkołą Główną Handlową w Warszawie przygotowali 8000 miejsc szkoleniowych oraz 1200 płatnych miejsc stażowych dla osób poniżej 30. roku życia, których wykształcenie i przygotowanie zawodowe wskutek pandemii nie jest już adekwatne do aktualnych potrzeb na rynku pracy. Szkolenia, przygotowane we współpracy z najlepszymi ekspertami rynkowymi oraz polskimi firmami, objęły takie obszary tematyczne, jak marketing internetowy oraz zarządzanie.

Uczestnicy, którzy ukończyli szkolenia i spełnili dodatkowe kryteria, mogą ubiegać się o staż w polskich MŚP oraz w wybranych podmiotach administracji. Łącznie 1200 uczestników otrzyma możliwość odbycia 3-miesięcznego płatnego stażu (3010 zł brutto/miesięcznie). Staże będą odbywać się w dwóch turach w okresie od września do grudnia 2022 i od stycznia do marca 2023 r.

 

  1. Reforma Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej zaangażował się także wspólnie z Centrum GovTech oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki – w przygotowanie założeń nowego Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Dzięki Pełnomocnikowi do prac dołączyła także Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, tworząc zespół roboczy z Centrum GovTech Polska.

Celem projektu jest przede wszystkim zwiększenie dostępności Stypendium: nie tylko pod względem liczby beneficjentów, ale również pod względem kryteriów – położenie większego nacisku na nagrodzenie zaangażowania w działalność społeczną i wolontariat.

Prace nad założeniami reformy Stypendium Prezesa Rady Ministrów składały się z dwóch etapów: konsultacji (które odbyły się od 30 marca do 15 czerwca i umożliwiały młodzieży zgłaszanie własnych pomysłów) i głosowania (na przedstawione pomysły – od 16 do 22 czerwca).

Do udziału w konsultacjach Pełnomocnik zaprosił m.in. młodzieżowe rady działające przy jednostkach samorządu terytorialnego oraz organizacje młodzieżowe i harcerskie.

Sama idea wypracowania nowych zasad Stypendium w formie konsultacji to element konsekwentnie realizowanej przez Pełnomocnika drogi zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym, oddawania głosu oraz procedowania dokumentów, które dotyczą młodego pokolenia, przez młodzież.

Zwieńczeniem pierwszego etapu prac nad reformą Stypendium było wydarzenie pt. „Ogólnopolskie Konsultacje Nowego Stypendium Prezesa Rady Ministrów”, które zostało zorganizowane 14 czerwca 2021 r. przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurka i Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justynę Orłowską wspólnie z Centrum GovTech oraz Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 2000 młodych ludzi, podzielonych na ponad 600 trzyosobowych zespołów. Uczniowie wypracowali ponad 1000 pomysłów określających nowe kryteria przyznawania Stypendium Premiera. Przebieg konsultacji obserwowali Minister Piotr Mazurek oraz Pełnomocnik Justyna Orłowska.

Efekty współpracy zostały przedstawione na wspólnej konferencji Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Govtech.

 

  1. Ogólnopolska Konferencja Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych

19 września 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych, zorganizowana przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotra Mazurka oraz Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem. Gościem specjalnym wydarzenia był Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Kds.PP prof. Piotr Gliński.

Głównym celem Konferencji była integracja środowisk młodzieżowych oraz dyskusja na temat sposobów zwiększenia zaangażowania młodych ludzi w życie publiczne, szczególnie w kontekście działalności w młodzieżowych radach przy jednostkach samorządu terytorialnego. Podczas wydarzenia zastanawiano się również nad aktualnymi problemami młodego pokolenia i możliwymi rozwiązaniami. W ramach wydarzenia miała miejsce uroczysta gala konkursu „Ambasador Młodego Pokolenia RP”, w trakcie której jego laureatom zostały wręczone statuetki oraz wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz młodzieży.

Podczas Konferencji odbyły się również panele dyskusyjne i warsztaty, dzięki którym uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, jak założyć młodzieżową radę w swojej miejscowości. W dyskusji pt. „Młodzi 2022: potrzeby i problemy młodego pokolenia” udział wzięli Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek, Poseł na Sejm RP IX kadencji prof. Jacek Kurzępa, Prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych Piotr Rydzewski, Prezes Fundacji „Terapia to NIE WSTYD” Anna Węgrzyn i Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów Jarosław Olszewski. Moderatorem panelu była Aleksandra Horoszko. W debacie pt. „Młodzieżowe rady przy JST rok po wprowadzeniu ustawy, która wzmocniła ich kompetencje” uczestniczyli: Koordynator Główny Parlamentu Młodych RP, członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Hubert Taładaj, radny młodzieżowej rady Gorzowa Wielkopolskiego, Młodzieżowy Delegat RP na 77. sesję ZO ONZ Maciej Kudra-Bartkowiak, pomysłodawczyni Młodzieżowej Rady Sportu przy Ministrze sportu i Turystyki Angelika Żukowska, Sekretarz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego Aleksandra Faryńska oraz Przewodniczący Młodzieżowej Rady w Olsztynie Konrad Zacharski. Moderatorem panelu był Prezes Fundacji Służba Niepodległej Mateusz Feszler.

 

  1. Konkurs „Ambasador Młodego Pokolenia RP”

Aby wspierać aktywność obywatelską, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem przeprowadzili konkurs „Ambasador Młodego Pokolenia RP”. Jego celem było docenienie aktywności młodego pokolenia Polaków oraz organizacji pozarządowych i firm wyróżniających się na polu działalności społecznej i obywatelskiej, a także wspierających takie działania, w szczególności na rzecz młodzieży.

Głównym zadaniem konkursu było wyróżnienie działalności młodych osób i podejmowanych przez nich inicjatyw, zwiększenie zaangażowania młodego pokolenia Polaków w działalność społecznie użyteczną, a także zachęcanie szkół, organizacji pozarządowych, samorządów, młodzieżowych rad, środowisk naukowych oraz firm do działania. Zgłoszone do konkursu mogły być wszystkie osoby fizyczne do 30. roku życia, każda organizacja pozarządowa oraz młodzieżowa rada. Zgłoszeń kandydatów mogły dokonywać zarówno osoby indywidualne, jak i grupy osób, organizacje pozarządowe czy młodzieżowe rady przy JST. Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka dokonała oceny kandydatów, wyłaniając laureatów i osoby wyróżnione w dziewięciu kategoriach.

Wśród uhonorowanych osób, organizacji i instytucji znaleźli się członkowie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego w kategorii „Najaktywniejszy Młodzieżowy Sejmik Województwa” oraz wolontariusze Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów w kategorii „Wzór godny naśladowania pod względem etyczno-moralnym i intelektualnym”, a także Prezes FAKRO Ryszard Florek w kategorii „Mecenas młodego pokolenia”, Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski w kategorii „Najaktywniejszy działacz młodzieżowy/wolontariusz – Lider Młodego Pokolenia”, Gmina – Miasto Chełm w kategorii „Najbardziej przyjazny młodzieży samorząd lokalny w Polsce”, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych w kategorii „Organizacja pozarządowa wspierająca działania młodych ludzi”, KGHM Polska Miedź S.A. w kategorii „Najprzyjaźniejsza firma wspierająca swoimi działaniami ludzi młodych”, X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach w kategorii „Najaktywniejsza i działająca na rzecz młodego pokolenia szkoła” oraz Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości” w kategorii „Najciekawsze wydarzenie wspierające rozwój polityki młodzieżowej w Polsce”.

Pełna lista laureatów i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach:

  • Mecenas Młodego Pokolenia:
  • Wyróżnieni w tej kategorii zostali: pani Joanna Pietrasik, pani Bożena Lisowska oraz pan Sebastian Płonka.
  • Laureatem w tej kategorii został Prezes firmy FAKRO Pan Ryszard Florek.
  • Najprzyjaźniejsza firma wspierająca swoimi działaniami młodych ludzi:
  • Wyróżnieni w tej kategorii uzyskała firma – PKP S.A.
  • Laureatem w tej kategorii została firma – KGHM Polska Miedź S.A.
  • Organizacje pozarządowe wspierające na co dzień działania młodych ludzi:
  • Wyróżnieni w tej kategorii zostali: Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica oraz Stowarzyszenie Dumni z Polski.
  • Laureatem w tej kategorii została Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych.
  • Najaktywniejsza Młodzieżowa Rada przy Jednostce Samorządu Terytorialnego:
  • Wyróżnieni w tej kategorii zostali Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego oraz Młodzieżowa Rada Miasta Oleśnicy.
  • Laureatem w tej kategorii został Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego.
  • Najbardziej przyjazny młodzieżowy samorząd lokalny w Polsce:
  • Laureatem w tej kategorii została Gmina – Miasto Chełm.
  • Najaktywniejsza i działająca na rzecz młodego pokolenia szkoła/uczelnia lub środowisko naukowe:
  • Laureatem w tej kategorii zostało X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego J. Paderewskiego w Katowicach.
  • Najciekawsze wydarzenie polityki młodzieżowej w Polsce:
  • Wyróżnione w tej kategorii zostało: Forum Polityki Młodzieżowej, BohaterON w Twojej Szkole, Konferencja naukowa pt. „Problemy i wyzwania bezpieczeństwa kulturowego – od teorii po praktyki” organizowana przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach projektu pn. „Bezpieczna Kultura dla Młodych”.
  • Laureatem w tej kategorii zostało Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”.
  • Lider Młodego Pokolenia:
  • Wyróżnieni w tej kategorii zostali: pani Karolina Pawlak, pan Michał Bogusław, pan Kamil Giera oraz pan Michał Róg;
  • Laureatem w tej kategorii został pan Piotr Wasilewski.
  • Wzór godny naśladowania pod względem etyczno-moralnym i intelektualnym:
  • Wyróżnieni w tej kategorii zostali: pan Przemysław Bożek oraz Pan Dominik Zdebik.
  • Laureatem w tej kategorii został Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

 

  1. Ogólnopolskie konsultacje nowego przedmiotu szkolnego „Biznes i Zarządzanie”

W odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez uczestników Konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki przeprowadził w obecnym roku ogólnopolskie konsultacje nowego przedmiotu szkolnego „Biznes i Zarządzanie”, w których udział wzięło kilkaset młodych osób z całej Polski. „BiZ” zostanie wprowadzony w szkołach od roku szkolnego 2023/2024 i zastąpi oraz rozwinie tematykę przedmiotu „Podstawy Przedsiębiorczości”.

Przedmiot „Biznes i Zarządzanie” będzie realizowany zarówno w wymiarze podstawowym, jak i rozszerzonym. W 2027 r. wprowadzony zostanie również egzamin maturalny z „Biznesu i Zarządzania”.

Preludium do konsultacji przedmiotu była ankieta internetowa, która potwierdziła, jak bardzo uczniowie chcą zmian w zakresie obecnego i już przestarzałego przedmiotu „Podstaw przedsiębiorczości”. Wypełniło ją ponad tysiąc młodych osób z całej Polski. Ankieta składała się z dziewięciu pytań dotyczących aktualnego stanu wiedzy młodych o przedsiębiorczości i propozycji, czego młodzi chcieliby uczyć się w ramach nowego przedmiotu.

14 września 2022 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się prezentacja raportu z konsultacji przedmiotu  „Biznes i Zarządzanie”. W wydarzeniu udział wzięli Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska, a także przedstawiciele świata nauki (w tym rektorzy m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Akademii Leona Koźmińskiego), biznesu i środowisk młodzieżowych.

 

  1. Współpraca ze NGO i ekspertami w zakresie ochrony zdrowia psychicznego młodzieży

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej współpracuje z organizacjami pozarządowymi i ekspertami w zakresie wypracowywania rozwiązań w sprawie ochrony zdrowia psychicznego młodzieży, uczestnicząc w licznych dyskusjach i konferencjach dotyczących zmian systemowych, a także pracach międzyresortowych. Dotychczas odbył spotkania m.in. z:

  • profesorami i ekspertami z Instytutu Matki i Dziecka,
  • Prezes Fundacji „Terapia to NIE WSTYD” Anną Węgrzyn, która wzięła udział w V posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem 4 lipca 2022 r. w KPRM,
  • przedstawicielami Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych, w tym z Prezes Instytutu Małgorzatą Bogusz,
  • Szczyt Młodzieżowy w sprawie zdrowia psychicznego zorganizowany przez Prezydenta RP,
  • spotkania międzyresortowe z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.

Dzięki staraniom Pełnomocnika przeprowadzono również spotkanie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem z Wiceministrem Zdrowia Maciejem Miłkowskim (w zastępstwie Ministra Adama Niedzielskiego), który przedstawił założenia i szczegóły programu wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży. Na spotkaniu podjęto decyzję o stałej współpracy pomiędzy Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem a Ministerstwem Zdrowia. W trakcie opracowania są szczegółowe plany dotyczące możliwego rozszerzenia wsparcia zdrowia psychicznego młodych ludzi.

 

  1. Konkurs „Młodzieżowy Delegat RP do ONZ”

Od 2020 roku Pełnomocnik wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w zakresie wyboru przedstawicieli polskiej młodzieży reprezentujących nasz kraj na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 Pod koniec marca 2021 r. we współpracy Pełnomocnika z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych ogłoszony został konkurs „Młodzieżowy Delegat RP na 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych”. To kontynuacja rozpoczętej w rok wcześniej współpracy którą Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem dzięki Pełnomocnikowi nawiązała z MSZ. Celem konkursu było wyłonienie osoby, która weźmie udział w 76. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz będzie uczestniczyła w realizacji i upowszechnianiu założeń Konkursu do kolejnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie komisja konkursowa złożona z członków Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem – po otrzymaniu rekordowej liczby zgłoszeń: 38 (25% więcej zgłoszeń niż w poprzednim roku) – wyłoniła 12 osób, które przeszły do drugiego etapu, który polegał na  przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami. Po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, które miały miejsce w dniach 19-21 maja, komisja konkursowa zarekomendowała Ministerstwu Spraw Zagranicznych trzy kandydatury, które uzyskały najwyższą liczbę punktów. Trzeci etap polegał na przeprowadzeniu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozmów kwalifikacyjnych z osobami wskazanymi przez komisję konkursową. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, po uwzględnieniu wyników postępowania konkursowego przeprowadzonego przez Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz po przeprowadzeniu rozmów ze wskazanymi przez Radę kandydatami, wybrało po raz pierwszy w historii aż trzech Młodzieżowych Delegatów RP na 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zostali nimi Karol Jędruszek, Edgar Kobos oraz Piotr Okulski. Ceremonia wręczenia nominacji Młodzieżowym Delegatom, w której wziął udział Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, odbyła się 9 lipca 2021 r. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a nominacje laureatom wręczył Sekretarz Stanu w MSZ prof. Piotr Wawrzyk.

W 2022 r. została przeprowadzona kolejna edycja konkursu. Komisja Konkursowa również tym razem zarekomendowała Ministerstwu Spraw Zagranicznych troje najwyżej ocenionych kandydatów: Michała Adamczuka, Marcelinę Kozubek i Macieja Kudrę-Bartkowiaka – wszyscy otrzymali nominację na Młodzieżowego Delegata RP na 77. sesję ZO ONZ. Uroczysta gala wręczenia nominacji odbyła się 30 sierpnia br. w gmachu MSZ z udziałem Ministra Wawrzyka i Ministra Mazurka.

 

  1. Współpraca z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem w sprawach dotyczących młodzieży

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej bardzo silnie angażował się we wsparcie działań inicjowanych w ramach Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Dzięki Pełnomocnikowi, który pełni równocześnie funkcję Współprzewodniczącego Rady, Rada nawiązała współpracę z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, w wyniku której przeprowadziła nabór siedmiu członków do Zespołu monitorującego unijny program „Gwarancje dla młodzieży” – realizowany na rzecz zwalczania bezrobocia wśród młodzieży poniżej 25 lat. Do głównych zadań zespołu należy opiniowanie działań podejmowanych w ramach realizacji „Gwarancji dla młodzieży”, a także sprawozdań z realizacji tej inicjatywy oraz proponowanie nowych rozwiązań, upowszechnianie i promocja działań w ramach „Gwarancji dla młodzieży”. 10 czerwca 2021 r. Pełnomocnik wziął udział w pierwszym posiedzeniu Zespołu „Gwarancje dla Młodzieży”. Dyrektor Flaszyńska, na zaproszenie Pełnomocnika, wzięła także udział w posiedzeniu Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, gdzie przybliżyła zagadnienia związane z realizacją programu „Gwarancje dla Młodzieży” oraz zaprezentowała szereg możliwości, jakie otwiera on przed młodymi ludźmi.

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej zaangażował się we wsparcie działań inicjowanych w ramach Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, podejmowanych w celu wzmocnienia statusu prawnego młodzieżowych rad i sejmików przy jednostkach samorządu terytorialnego. Pełnomocnik brał udział w pracach doraźnego zespołu roboczego Rady, który przygotował zarys propozycji legislacyjnych mających wzmocnić te organy. Zwieńczeniem prac zespołu było przyjęcie przez Radę uchwały rekomendującej zmiany poniższych aktów prawnych: ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa.

Dzięki zaangażowaniu Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej przedstawiciele Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem dołączyli do Krajowej Grupy Roboczej do spraw unijnego dialogu młodzieżowego, powołanej zarządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 stycznia 2022 r. Zadaniem Grupy jest koordynowanie procesu unijnego dialogu młodzieżowego na poziomie krajowym oraz działanie na rzecz promowania jego wyników. Grupa działa zgodnie z postanowieniami Rezolucji Rady z dnia 27 listopada 2009 r. w sprawie odnowionych ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży (2010-2018) (Dz. Urz. UE C 311 z 19.12.2009, str. 1) i Rezolucji Rady Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży: Strategia Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2019-2027 (Dz. Urz. UE C 456 z 18.12.2018, str. 1). Pełnomocnik pozostaje również w stałym kontakcie roboczym z Przewodniczącym Grupy, którym jest Piotr Rydzewski – przedstawiciel Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

Dzięki stałej roboczej współpracy pomiędzy Pełnomocnikiem a Ministerstwem Edukacji i Nauki Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem jest regularnie proszona przez resort o opiniowanie szeregu projektów dokumentów i decyzji istotnych dla młodych ludzi uczących się w polskich szkołach i uczelniach, w tym np. dotyczących unijnego dialogu młodzieżowego.

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej wziął również udział we wszystkich posiedzeniach Rady, które odbyły się do tej pory w 2022 r. W V posiedzeniu plenarnym, które miało miejsce 4 lipca br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, udział wzięła m.in. Minister Młodzieży i Sportu Ukrainy Maryna Popatenko oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Młodzieżowych Rad Ukraińskich Volodymyr Sonko. W obecnym roku Pełnomocnik we współpracy z Radą przeprowadził także dwa pierwsze etapy konkursu „Młodzieżowy Delegat RP na 77. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ”.

 

  1. Współpraca przy programie Polski Inkubator Rzemiosła

Pełnomocnik został zaproszony przez Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olgę Semeniuk do współpracy przy programie Polski Inkubator Rzemiosła, który powstał w MRPiT, a którego operatorem jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Program ten, poza wspieraniem organizacji i przedsiębiorstw trudniących się rzemiosłem, ma także za zadanie wspierać wejście na rynek pracy młodych ludzi poprzez finansowanie projektów edukacyjnych, obejmujących stypendia skierowane do młodzieży z zakresu przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego oraz specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła.

W ramach prezentacji założeń i konsultacji programu w 14 województwach miały miejsce konferencje prasowe w Izbach Rzemieślniczych, w których Pełnomocnik brał udział albo osobiście, albo był reprezentowany przez współpracowników. Podczas konferencji konsultowano założenia programu z Izbami Rzemieślniczymi i Cechami. Młodzi ludzie zwracali uwagę na potrzebę odbudowania szkolnictwa branżowego. Dodatkowo od 5 do 12 lipca trwały konsultacje społeczne Regulaminu konkursu realizowanego w ramach Programu Polski Inkubator Rzemiosła, w czasie których 9 organizacji zgłosiło 70 uwag, z których 16 zostało przyjętych. Warto podkreślić, że dwie uwagi zgłosiła Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. Zwieńczeniem przygotowań do wdrożenia Programu było spotkanie prasowe w MRPiT, podczas którego Pełnomocnik i Minister Semeniuk ogłosili start programu pilotażowego Polski Inkubator Rzemiosła. Pionierski Konkurs w ramach Programu został przeprowadzony na przełomie sierpnia i września. W konkursie złożono łącznie 487 ofert. Dofinansowanie uzyskały 274 z nich.

 

  1. Współpraca w ramach Unijnego Dialogu Młodzieżowego

Dzięki zaangażowaniu Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej przedstawiciele Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem dołączyli do Krajowej Grupy Roboczej ds. Unijnego Dialogu Młodzieżowego, powołanej zarządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 stycznia 2022 r. Zadaniem Grupy jest koordynowanie procesu unijnego dialogu młodzieżowego na poziomie krajowym oraz działanie na rzecz promowania jego wyników. Grupa działa zgodnie z postanowieniami Rezolucji Rady z dnia 27 listopada 2009 r. w sprawie odnowionych ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży (2010-2018) (Dz. Urz. UE C 311 z 19.12.2009, str. 1) i Rezolucji Rady Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży: Strategia Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2019-2027 (Dz. Urz. UE C 456 z 18.12.2018, str. 1).

14 grudnia 2021 r. Pełnomocnik wziął udział w spotkaniu Krajowej Grupy Roboczej ds. Unijnego Dialogu Młodzieżowego, gdzie przedstawił działania podjęte przez polski rząd oraz Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, stanowiące inspirację do działania dla innych państw Unii Europejskiej.

Członkowie KGR ds. Unijnego Dialogu Młodzieżowego byli gości IV posiedzenia plenarnego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem 29 kwietnia 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Pełnomocnik wziął również udział w dyskusji panelowej podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego, który odbył się 21 maja br. w Warszawie. Minister Piotr Mazurek pozostaje ponadto w stałym kontakcie roboczym z szesnastoma Ambasadorami Unijnego Dialogu Młodzieżowego oraz z Przewodniczącym Grupy Piotrem Rydzewskim – Prezesem Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

 

  1. Stały dialog ze środowiskami młodzieżowymi i obywatelskimi

Warto podkreślić, że od momentu objęcia funkcji Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej wziął udział w kilkuset spotkaniach z różnorodnymi środowiskami młodzieżowymi, organizacjami pozarządowymi, środowiskami akademickimi, młodzieżowymi radami przy jednostkach samorządu terytorialnego i przedstawicielami administracji rządowej, z którymi rozmawiał na tematy związane z polityką młodzieżową w Polsce, zabiegając o sprawy ważne dla młodych ludzi w szeregu różnych gremiów. Dotychczas odbyły się m.in. następujące wydarzenia z udziałem Pełnomocnika:

  • Spotkanie z organami Parlamentu Studentów RP,
  • Spotkanie z władzami Krajowej Reprezentacji Doktorantów,
  • Spotkania z młodzieżowymi radami gmin, miast, powiatów, dzielnic i młodzieżowymi sejmikami województw z całej Polski,
  • Konferencje Our Future Forum objęte patronatem Pełnomocnika,
  • Szczyt Młodzieżowy w sprawie zdrowia psychicznego zorganizowany przez Prezydenta RP,
  • Spotkania z Radą Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie Edukacji i Nauki,
  • Spotkanie z Ogólnopolską Federacją Młodych,
  • Spotkania z młodzieżą polską z Kresów Wschodnich,
  • Ogólnopolskie Forum Polityki Młodzieżowej organizowane przez Młodzieżową Radę m.st. Warszawy,
  • Spotkanie z Fundacją Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskich,
  • Obrady Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Kongres Polska Wielki Projekt,
  • Ogólnopolski Kongres Dialogu Młodzieżowego 2021,
  • Zjazdy w ramach projektu #PLdlaMłodych,
  • „Forum Myśli Społecznej”,
  • Seminarium „Cyfrowe włączanie młodzieży” w ramach Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej,
  • Kolegium Legislacji – projekt realizowany przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych i Rządowe Centrum Legislacji,
  • Spotkania z harcerzami z ZHR i ZHP,
  • Akademia Patriotyzmu i Akademia Samorządu,
  • Kolegium Służby Publicznej,
  • Wydarzenia związane z projektem „BohaterON – włącz historię!”
  • Spotkanie Młodzieżowych Sejmików zorganizowane przez Fundację Civis Polonus,
  • Weekendowe Szkoły Fundacji Inicjatyw Społecznych “Sapere Aude”,
  • Spotkanie z przewodniczącą Niezależnego Zrzeszenia Studentów,
  • Spotkania z Klubem Lidera RP Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych,
  • Konferencja Instytutu Kazimierza Promyka i New Direction,
  • Spotkania z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych,
  • Kongres ESG Polska Moc Biznesu,
  • Spotkania z ekspertami Instytutu Matki i Dziecka,
  • Kongres samorządów uczniowskich,
  • Europejskie Forum Młodych Liderów i Forum Ekonomiczne w Karpaczu,
  • Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”,
  • Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni,
  • Spotkania z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży,
  • Ogólnopolski Kongres Młodych „Nowoczesny patriotyzm”,
  • Forum Wolontariatu i konferencje Narodowego Instytutu Wolności,
  • Akademia Skolimowska organizowana przez stowarzyszenie Studenci dla RP i Fundację Jacka Maziarskiego,
  • Spotkania z młodzieżą polską studiującą na zagranicznych uczelniach,
  • Konferencja otwarcia projektu badawczego Młodzież 4.0,
  • Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach,
  • Forum Wizja Rozwoju w Gdyni,
  • Konferencje Fundacji Kulskich i Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych,
  • Spotkania zespołów parlamentarnych komisji i podkomisji ds. młodzieży,
  • Posiedzenia zespołu ds. edukacji ekologicznej i klimatycznej,
  • Spotkania w sprawie Polskiego Inkubatora Rzemiosła,
  • Spotkanie z delegacją parlamentarzystów ze Słowacji, którym towarzyszyła grupa młodych społeczników zaangażowanych w działalność obywatelską na Słowacji.

 

  1. Działalność w ramach Prezydium Komitetu ds. Pożytku Publicznego

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej pełni równocześnie funkcję Wiceprzewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego na mocy decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego z 16 listopada 2020 r. Minister Piotr Mazurek aktywnie zabiega o sprawy młodzieżowe na forum tego gremium i jest łącznikiem pomiędzy środowiskami młodzieżowymi a Komitetem i jego organami doradczymi, w tym Radą Działalności Pożytku Publicznego, w której skład wszedł decyzją Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego. Jako Wiceprzewodniczący Kds.PP Minister Piotr Mazurek zastępuje Przewodniczącego Komitetu podczas oficjalnych spotkań i zebrań tego gremium.

Komitet ds. Pożytku Publicznego jest organem administracji rządowej właściwym w sprawach pożytku publicznego i wolontariatu, w tym programowania, koordynowania i organizowania współpracy organów administracji publicznej i podmiotów działających w sferze pożytku publicznego. Komitet został utworzony 15 września 2017 r. Jego Przewodniczącym jest prof. Piotr Gliński.

Do zadań Komitetu ds. Pożytku Publicznego należy m.in.:

  • koordynowanie i monitorowanie współpracy organów administracji rządowej z sektorem organizacji pozarządowych,
  • opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,
  • współpraca w sprawach związanych z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego z innymi państwami, organizacjami oraz instytucjami międzynarodowymi i zagranicznymi.

Na posiedzeniu Komitetu, które odbyło się 25 listopada 2020 r., Pełnomocnik przedstawił informację o działaniach Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz o działaniach organizacji młodzieżowych na rzecz wspierania seniorów w sytuacji pandemii COVID-19. Informacja została pozytywnie przyjęta przez Komitet, a Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska złożyli podziękowania na ręce Pełnomocnika oraz innych zaangażowanych w akcję członków rządu, a także organizacji i środowisk młodzieżowych oraz obywatelskich, które bezpośrednio włączyły się w niesienie pomocy osobom potrzebującym.

Wybrane działania podjęte przez Komitet ds. Pożytku Publicznego podjęte po 2020 roku: 

  1. Zorganizowanie licznych spotkań z przedstawicielami polskich i ukraińskich NGO w sprawie pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Wypracowano wspólną strategię działania,
    a członkowie Komitetu, na czele z Wicepremierem Piotrem Glińskim, zajęli się uwagami i sugestiami dotyczącymi wyzwań w zakresie pomocy uchodźcom, zgłaszanymi przez organizacje pozarządowe.
  2. Wysyłka newslettera do organizacji pozarządowych zawierającego aktualizowaną codziennie bazę informacji dotyczącą najpilniejszych potrzeb związanych z niesieniem pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy na terenie całej Polski.
  3. Zainicjowanie przez Wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotra Mazurka Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy, którego głównym celem jest zwiększenie zaangażowania młodzieży i młodzieżowych organizacji pozarządowych w życie obywatelskie. Dzięki Programowi wsparciem finansowym objęty zostanie rozwój różnych form aktywności społecznej młodych Polaków.
  4. Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych również został zainicjowany przez Komitet ds. Pożytku Publicznego. Celem Programu jest wzmocnienie działalności statutowej pożytku publicznego i rozwoju instytucjonalnego organizacji poradniczych jako partnera państwa w procesie upodmiotowienia obywateli.

Operatorem wyżej wymienionych, jak i innych rządowych programów przygotowanych przez Kds.PP (m.in. PROO, NOWEFIO, ROHIS, Polski Inkubator Rzemiosła, Uniwersytety Ludowe i Międzynarodowe Domy Spotkań) jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Przewodniczącym Rady NIW-CRSO jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek, który jest również Wiceprzewodniczącym Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

 

  1. Współpraca z organami i instytucjami państwowymi oraz organami jednostek samorządu terytorialnego w zakresie działań wpływających na zwiększanie zaangażowania młodzieży w życie publiczne

Od momentu objęcia funkcji Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej we wrześniu 2020 r. do końca 2021 r.  Minister Piotr Mazurek odbył ponad liczne spotkania z członkami rządu, przedstawicielami administracji centralnej oraz innych instytucji publicznych, na których poruszał sprawy młodzieży, a zwłaszcza jej zaangażowania w życie publiczne. Na spotkaniach omawiane były m.in. problemy, z jakimi młodzi ludzie zmagają się w trakcie pandemii COVID-19, tematy wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży, edukacji zdalnej, wyzwań ery postcovidowej, potrzeby wzmocnienia roli młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego, a także kwestie związane z reformami systemu edukacji i szkolnictwa wyższego, pomocy dla młodzieżowych organizacji pozarządowych, wsparcia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów czy też planowanych zmian w programie Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Pełnomocnik przez cały czas pozostawał w stałym roboczym kontakcie z Ministerstwem Edukacji i Nauki w licznych sprawach związanych z polityką młodzieżową, problemami młodych ludzi i wyzwaniami, jakie stworzyła dla systemu edukacyjnego epidemia koronawirusa. Współpraca obejmowała spotkania Pełnomocnika z Ministrem Edukacji i Nauki prof. Przemysławem Czarnkiem, a także szereg spotkań operacyjnych członków zespołu Pełnomocnika z osobami odpowiadającymi za poszczególne obszary, którymi zajmuje się Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dzięki kontynuowaniu tej współpracy udało się utrzymać stały model komunikacji na linii resort odpowiadający za system oświaty i szkolnictwa wyższego a zespół Pełnomocnika, Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem i środowiska młodzieżowe. Wspólnie wypracowywane są rozwiązania, mające służyć programowaniu dobrych polityk publicznych skierowanych do młodego pokolenia Polaków.

Minister Piotr Mazurek prowadzi również stałą współpracę z kierownictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestnicząc w jego spotkaniach, gdzie zabiega m.in. o wzmacnianie prowadzonej przez resort polityki wspierania młodych ludzi zaangażowanych na polu kultury.

Pełnomocnik Rządu do spraw polityki młodzieżowej brał udział w posiedzeniach Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, na których omawiano m.in. propozycję legislacyjną ustawowego umocnienia młodzieżowych rad, której inicjatorem są Pełnomocnik i Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. Pełnomocnik wziął udział w posiedzeniu, podczas którego zaprezentował poradnik na temat tworzenia i funkcjonowania młodzieżowych rad i omówił jego treść. Pełnomocnik zapoznał także uczestników z konkursem „Ambasador Młodego Pokolenia” i zachęcił do zgłaszania kandydatur. Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego Pełnomocnik prowadził również rozmowy z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Pełnomocnik pozostaje także w stałym roboczym kontakcie z Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu, Posłem Pawłem Lisieckim, jak również z jego założycielem i byłym przewodniczącym, prof. Jackiem Kurzępą.

Pełnomocnik wielokrotnie brał udział w posiedzeniach Sejmowej Podkomisji stałej do spraw młodzieży, gdzie m.in. przedstawił sprawozdanie z przebiegu przeprowadzanych konsultacji strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia i odpowiadał na pytania posłów.

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej na bieżąco monitorował prace organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego w sprawach związanych z sytuacją młodych ludzi. Zadanie to było realizowane przy pomocy Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dzięki regularnemu monitoringowi Pełnomocnik podejmował robocze rozmowy z przedstawicielami organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, podczas których przedstawiał swoje uwagi, sugestie i propozycje w zakresie prowadzonych prac związanych z młodzieżą.

Ponadto Pełnomocnik na bieżąco obserwował i analizował działania kluczowych z punktu widzenia młodego pokolenia resortów. Był także w stałym kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za wdrażane projekty oraz ze ścisłym kierownictwem politycznym wspomnianych ministerstw.

Pełnomocnik dwukrotnie brał udział w posiedzeniach Rady ds. Młodzieży, utworzonej w ramach Narodowej Rady Rozwoju działającej przy Prezydencie Andrzeju Dudzie.

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej aktywnie współdziałał również z samorządowcami. Minister angażował zarówno wojewodów, jak i władze województw w promocję wydarzeń wojewódzkich w ramach Konsultacji Strategii RP na rzecz młodego pokolenia. Włączali się oni czynnie w organizację konferencji prasowych zapowiadających Konsultacje. Ponadto Pełnomocnik odbywał z licznymi samorządowcami rozmowy robocze dotyczące zakładania nowych młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego, oferując im swoje wsparcie przy tych inicjatywach.

 

  1. Współpraca z przedstawicielami władz i instytucji zagranicznych

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej podejmuje również współpracę międzynarodową. W V posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, które odbyło się 4 lipca br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, udział wzięli m.in. Wiceminister Młodzieży i Sportu Ukrainy Maryna Popatenko oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Młodzieżowych Rad Ukraińskich Volodymyr Sonko. Minister Piotr Mazurek wziął również udział w spotkaniu z parlamentarzystami ze Słowacji w ramach wizyty studyjnej, którzy wyrażali zainteresowanie implementowaniem elementów polskiej polityki młodzieżowej w swoim kraju. Uczestniczył również w dyskusjach międzynarodowych w ramach szeregu wydarzeń, w tym Forum Ekonomicznego w Karpaczu (którego został członkiem Rady Programowe) m.in. w ramach konferencji Europa Karpat z prelegentami z kilku krajów, w dyskusji o  młodzieżowej współpracy polsko-węgierskiej z minister ds. młodzieży Węgier.

{"register":{"columns":[]}}