W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Program NOWEFIO z pozytywną opinią KdsPP

25.11.2020

25 listopada odbyło się posiedzenie Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, które poprowadził Wicepremier, Przewodniczący Komitetu prof. Piotr Gliński. W roli wiceprzewodniczącego Komitetu zadebiutował Piotr Mazurek, Sekretarz Stanu w KPRM, a równocześnie Pełnomocnik Rządu do Spraw Polityki Młodzieżowej. Obecny był również Sekretarz Komitetu Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Komitet 25.11

Pierwszym z punktów posiedzenia była prezentacja projektu Programu NOWEFIO.

 „Przez ostatnie lata udało nam się skierować Program FIO w kierunku organizacji małych spoza wielkich aglomeracji. Kiedyś niedoceniony był obszar aktywności oddolnej drobniejszych organizacji i przez lata wykluczonych ze wsparcia państwa” - mówił prof. Piotr Gliński.

Projekt Programu NOWEFIO przedstawiony został w szczegółach przez Sekretarza Komitetu Wojciecha Kaczmarczyka. Dyrektor NIW podkreślał, że zmiany wynikają głównie z doświadczenia zebranego przy realizacji poprzedniej edycji Programu. Szczególnie likwidacja obowiązku posiadania wkładu własnego przyczyniła się do większej dostępności Programu dla małych organizacji. Dyrektor Kaczmarczyk przedstawił także priorytety w ramach, których ma być realizowany Program. Po przeprowadzeniu dyskusji Komitet przyjął pozytywną opinie na temat Programu NOWEFIO.

Wiceprzewodniczący Komitetu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej i Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Mazurek zaprezentował informację o zaangażowaniu RDzMP oraz organizacji młodzieżowych w działania na rzecz wspierania seniorów w sytuacji pandemii COVID-19.

Mogę przekazać Państwu bardzo pozytywną wiadomość: na skutek działań podjętych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i Minister Marlenę Maląg we współpracy z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem i pełnomocnikiem ds. polityki młodzieżowej udało nam się w krótkim czasie zorganizować szereg organizacji młodzieżowych i obywatelskich, które włączyły się do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Osoby związane z tymi środowiskami natychmiast rozpoczęły wsparcie osób potrzebujących. To blisko 150 środowisk z całego kraju i kilkanaście tysięcy wolontariuszy. Chciałbym podziękować Ministerstwu Rodziny, że możemy współpracować i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że tak wielu ludzi sprawnie zaangażowało się w pomoc potrzebującym.” – zaznacza Minister.

Minister Mazurek podkreślał także, że wolontariusze niosą pomoc każdego dnia w klasycznej formie np. poprzez zrobienie zakupów. Zaznaczył jednak, że dzięki zaangażowaniu Ministra Adama Andruszkiewicza i Justyny Orłowskiej – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, którzy wprowadzili komponent cyfrowy do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, można pomagać seniorom także przez Internet. Przedstawił również akcje solidarnościowe młodzieżowych organizacji. Informacja została pozytywnie przyjęta przez Komitet do spraw Pożytku Publicznego. W trakcie dyskusji podziękowania na ręce pełnomocnika ds. polityki młodzieżowej oraz innych zaangażowanych w akcje członków rządu złożyli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dyrektor NIW przedstawił także informację o zaangażowaniu organizacji harcerskich, skautowych w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych (ROHiS) oraz partnerów Korpusu Solidarności w działania na rzecz wspierania seniorów w sytuacji pandemii COVID-19. Informacja została pozytywnie przyjęta przez Komitet.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}