W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czwarte posiedzenie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem II kadencji

29.04.2022

W piątek 29 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się czwarte posiedzenie II kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Podczas obrad zostały poruszone m.in. takie tematy, jak program szkoleniowo-stażowy „Kariera Jutra”, postępy prac Zespołu ds. Edukacji Ekologicznej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pomoc NGO na rzecz uchodźców z Ukrainy, Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033 oraz przygotowania do Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2022 w Lublinie.

20220429_gov_PL__VI_posiedzenie_Rady_Dialogu_z_Mlodym_Pokoleniem_II_kadencji

Obrady przeprowadzili Współprzewodniczący Rady: Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek oraz Piotr Wasilewski.

W pierwszej części posiedzenia Minister Piotr Mazurek oraz Antoni Rytel – Wicedyrektor Programu GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – przedstawili najważniejsze założenia największego w Polsce programu szkoleniowo-stażowego „Kariera Jutra”. Dzięki temu innowacyjnemu projektowi 8000 młodych ludzi będzie mogło przejść 8-tygodniowe szkolenie z kompetencji cyfrowych pod okiem ekspertów z Google i SGH, co zostanie potwierdzone imiennym certyfikatem. Dla 1200 wybranych osób czekają płatne, trzymiesięczne staże w polskich firmach, gdzie absolwenci szkolenia będą mogli wykorzystać nowe umiejętności w praktyce. 

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej wyjaśnił również, na czym polegają główne założenia Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, który jest nową ofertą mającą na celu wsparcie działań służących aktywizacji społecznej młodzieży. Program stanowi realizację jednego z założeń zawartych w dokumencie Polski Ład, gdzie zaplanowano „stworzenie programu grantowego na działanie projektowe młodych ludzi, którzy w lokalnych społecznościach we współpracy z radami gmin, powiatów i sejmików województw będą projektowali atrakcyjne rozwiązania angażujące młodzież”. Podczas posiedzenia członkowie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem pozytywnie zaopiniowali projekt Programu.

Minister Piotr Mazurek omówił również efekty uchwalonej rok temu ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego. Jak wynika z najnowszych danych, w gminach działają już 533 młodzieżowe rady, w powiatach jest ich obecnie 71, a w każdym województwie powołane zostały lub niebawem rozpoczną działalność młodzieżowe sejmiki.

Młodzieżowe rady nie tylko aktywizują młodych ludzi, ale pozwalają im czynnie partycypować w życiu lokalnej społeczności. Cieszę się, że po roku od wejścia w życie ustawy liczba młodzieżowych rad w poszczególnych jednostkach administracji samorządowej wyraźne wzrosła. To pokazuje, że uchwalenie ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady było bardzo ważnym i potrzebnym krokiem

– powiedział Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Istotnym punktem posiedzenia było przedstawienie przez Ministra Piotra Mazurka podejmowanych przez rząd działań mających na celu koordynację pracy wolontariuszy w kontekście pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Jak poinformował Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, poprzez dedykowaną stronę https://www.pomagamukrainie.gov.pl chęć pomocy ofiarom wojny zgłosiło już 6812 podmiotów z całej Polski, w tym 1698 organizacji pozarządowych, oferujących pomoc dla uchodźców w każdej możliwej formie, jak np. poprzez zapewnienie miejsc pobytu, żywności, środków czystości i innej niezbędnej pomocy materialnej.

W kolejnej części spotkania Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Komunikacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Agnieszka Negadowska – Sekretarz Zespołu ds. Edukacji Ekologicznej – oraz Ekspert ds. Edukacji Klimatycznej w MKiŚ Jakub Gontarek przedstawili szczegóły dotychczasowych oraz planowanych działań Grup Roboczych Zespołu ds. Edukacji Ekologicznej.  Następnie Dyrektor Departamentu Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Pukaluk przedstawił najważniejsze założenia i pomysły dotyczące Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2022, który odbędzie się 20 października br. w Lublinie, zachęcając członków Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem do aktywnego udziału w tym wydarzeniu.

Jednym z punktów posiedzenia było także omówienie przez Posła na Sejm RP prof. Jacka Kurzępę szczegółów dotyczących Ogólnopolskiego Kongresu Młodzieżowych Rad oraz organizacji młodzieżowych, który odbędzie się 21 czerwca br. w KPRM. Poseł Kurzępa przedstawił też najważniejsze informacje dotyczące powołania Ogólnopolskiego Korpusu Organizacji Młodzieżowych.

W następnej części spotkania Prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych Piotr Rydzewski oraz koordynator Unijnego Dialogu Młodzieżowego Filip Hrostka zaprezentowali plany dotyczące działań w ramach 9. cyklu Unijnego Dialogu Młodzieżowego oraz przedstawili informacje na temat Niezbędnika Młodzieżowego Aktywisty i Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego, który odbędzie się 21 maja br. w Warszawie.

Planowane w najbliższym czasie działania Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki zostały zaprezentowane przez Przewodniczącą Rady Aleksandrę Horoszko, która poinformowała, że reprezentowana przez nią Rada – wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem –  planuje wspólną inicjatywę w zakresie edukacji klimatycznej, polegającą na przeprowadzeniu konferencji oraz konkursu na działania ekologiczne w szkołach.

Na zakończenie posiedzenia Przewodnicząca Zespołu roboczego ds. Komunikacji, Organizacji i Promocji RDzMP Kinga Niemiec omówiła dotychczasowe oraz planowane działania komunikacyjne Rady, zaś przewodniczący pozostałych zespołów roboczych zaprezentowali wyniki prac dotyczących realizacji planów w koordynowanych przez siebie zespołach.

{"register":{"columns":[]}}