W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Min. Piotr Mazurek na posiedzeniu Sejmu ws. ustawy o NIW-CRSO

11.10.2022

W ramach 63. posiedzenia plenarnego Sejmu RP, które odbyło się 5 października 2022 r. w siedzibie Sejmu, Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Komitet ds. Pożytku Publicznego reprezentował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wiceprzewodniczący Kds.PP, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek.

20221005_gov_63_posiedzenie_Sejmu

Celem projektu ustawy jest poprawa funkcjonowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Najważniejsze zmiany wprowadzane projektem dotyczą m.in. wprowadzenia możliwości refundowania członkom Rady NIW-CRSO kosztów związanych z reprezentacją, uelastycznienia polityki zatrudnienia w NIW-CRSO poprzez możliwość odstąpienia od ogłaszania konkursów o naborze w przypadku zatrudniania pracowników na zastępstwo lub przeniesienia na inne stanowisko, w tym awanse, oraz uporządkowania przepisów związanych z procedurami, przy zastosowaniu których NIW-CRSO wydatkuje środki publiczne dla organizacji pozarządowych.

Po przeprowadzeniu pierwszego czytania i rozpatrzeniu projektu ustawy Komisja Polityki Społecznej i Rodziny wniosła o jego uchwalenie w brzmieniu zawartym w sprawozdaniu. Podczas drugiego czytania zgłoszono jednak poprawki, w związku z czym tego samego dnia odbyło się posiedzenie Komisji, która zajęła się rozpatrzeniem wniesionych uwag.

Minister Piotr Mazurek podkreślił, że państwo polskie przeznaczyło już ponad 800 mln zł na wsparcie organizacji pozarządowych, a w najbliższych latach planuje na ten cel zapewnić kolejne kilkaset milionów zł. Jak zauważył Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, środki te wzmocnią działania na rzecz dobra wspólnego prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia, harcerzy, uniwersytety ludowe, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, spółdzielnie socjalne i organizacje religijne.

Zgodnie z projektowanym terminem ustawa o NIW-CRSO wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

{"register":{"columns":[]}}