W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rada Ministrów przyjęła Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO

29.08.2018

Celem strategicznym PROO jest budowa silnego, sprawnego, różnorodnego i niezależnego sektora organizacji obywatelskich.

Program jest odpowiedzią na znane bolączki III sektora, jak np.: brak stabilności finansowej i trudności w pozyskiwaniu środków, uzależnienie od środków publicznych czy braki kadrowe, rozwarstwienie zasobów w sektorze (10% największych organizacji gromadzi 86% dochodów całego sektora i dysponuje 95% zasobów ludzkich).

PROO będzie finansowany z Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który stanowi 4% wpływów z dopłat w grach objętych monopolem państwa (na podstawie art. 88a ustawy o grach hazardowych). W latach 2018-2030 rząd przeznaczy na PROO ok. 585 mln zł. Program zakłada wsparcie w tym okresie ponad 11.000 organizacji. Granty będzie można otrzymać w formule otwartych konkursów dotacyjnych w pięciu priorytetach PROO, czyli:

Priorytet 1. Zrównoważony rozwój organizacyjny
Priorytet 2. Kapitały żelazne
Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich
Priorytet 4. Rozwój instytucjonalny think-tanków obywatelskich
Priorytet 5. Wsparcie doraźne

Materiały

uchwała RPOO
uchwala​_rady​_ministrow​_w​_sprawie​_przyjecia​_programu​_wspierania​_rozwoju​_spoleczenstwa​_obywatelskiego​_pod​_nazwa​_program​_rozwoju​_organizacji​_obywa.pdf 2.06MB
raport
raport​_z​_konsultacji​_program​_rozwoju​_organizacji​_obywatelskiech​_na​_lata​_2018​_2030​_proo.pdf 1.59MB