W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Spotkanie informacyjne nt. FIO 2018 w mieście Blachownia (woj. śląskie)

28.02.2018

W dniu 26 lutego 2018 roku, w Blachowni (woj. śląskie) zainaugurowany został cykl spotkań informacyjnych nt. Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – edycji 2018.

W spotkaniu zorganizowanym we współpracy z Panem Ryszardem Majerem, Senatorem RP, Gminą Blachownia oraz Śląskim Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS uczestniczył Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Podczas spotkania przedstawione zostały zasady aplikowania przez organizacje pozarządowe do Programu FIO. W konkursie w 2018 roku wprowadzone zostały zmiany znoszące szereg barier w dostępie do środków z Programu. Zniesiony został obowiązek wnoszenia wkładu własnego, co zwłaszcza małym i uboższym organizacjom powinno otworzyć szerszy dostęp do środków z Programu. Wprowadzono bardziej przejrzysty system oceny merytorycznej oparty o kryteria jakościowe, które zostały wpisane do art. 30 ustawy o Narodowym Instytucie Wolności. Preferowane będą organizacje mniejsze (z budżetem do 100 tys. zł.), pochodzące z małych środowisk i takie, które dotąd nie korzystały ze środków FIO. Na dodatkowe punkty mogą liczyć oferty, których cel i działania wpisują się w jeden z obszarów strategicznych: partycypacja publiczna, kontrola obywatelska, rozwój wolontariatu, edukacja obywatelska, rozwój organizacji parasolowych, porozumień, federacji i konfederacji. Obok upraszczania dostępu do środków dla małych organizacji celem wprowadzanych zmian jest to, aby projekty realizowane w ramach FIO w większym stopniu służyły wspieraniu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Po spotkaniu w Blachowni Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności przed Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych złożył w Borze Zapilskim hołd zamordowanym w 1946 roku żołnierzom z oddziału Jaguara, odwiedził Jasną Górę i wziął udział w rozmowie z dotychczasowymi beneficjentami FIO w Radiu FIAT w Częstochowie.

Spotkanie informacyjne w Blachowni było pierwszym z cyklu spotkań regionalnych na temat FIO 2018. Szczegółowy terminarz wydarzeń w poszczególnych województwach zostanie opublikowany w najbliższych dniach. informacji nt. spotkań udzielają Pełnomocnicy Wojewodów ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, właściwi dla danego województwa.

Zdjęcia (3)