W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rozwój współpracy administracji ze społeczeństwem obywatelskim tematem warsztatów dla dyrektorów generalnych ministerstw, urzędów centralnych oraz urzędów wojewódzkich

11.10.2019

W dniach 8-9 października 2019 r. w Kompleksie Centrum Obsługi Administracji Rządowej w Łańsku odbyły się warsztaty dla dyrektorów generalnych ministerstw, urzędów centralnych oraz urzędów wojewódzkich. Jednym z tematów przewodnich drugiego dnia warsztatów była współpraca administracji ze społeczeństwem obywatelskim.

Moduł szkoleniowy dedykowany tej tematyce poprowadziła dr Agnieszka Rymsza, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W trakcie szkolenia przedstawiła ona podstawowe dane o sektorze pozarządowym w Polsce,  najważniejsze akty prawne dotyczące funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz najważniejsze zmiany instytucjonalno-prawne wprowadzone przez obecny rząd w zakresie wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, które związane są między innymi z powołaniem i funkcjonowaniem Komitetu ds. Pożytku Publicznego oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Z uwagi na to, że cel warsztatów ukierunkowany był na doskonalenie współpracy administracji z sektorem pozarządowym przedmiotem zajęć stały się również takie sprawy, jak między innymi ustawowy obowiązek tworzenia programów współpracy, praktykowane formy współpracy finansowej i pozafinansowej oraz współpraca z radami działalności pożytku publicznego. Odnośnie ostatniego ze wskazanych obszarów współpracy uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z doświadczeniami sektora pozarządowego we współpracy i dialogu z administracją, zaprezentowanymi przez p. Mirosławę Widurek z ogólnopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Zdjęcia (6)