W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat z posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego w dniu 25 października 2005 r.

Omówienie listy rankingowej projektów zgłoszonych w ramach II edycji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz prezentacja prac zespołu RDPP ds. nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie były głównymi tematami posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego, które odbyło się w dniu 25 października br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „DIALOG”.

W pierwszej części obrad Krzysztof Balon (WRZOS) zaprezentował dotychczasowe prace zespołu ds. nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Przewodniczący, poinformował członków Rady, że zespół został powołany przez RDPP w maju br. i składa się przedstawicieli RDPP, pracowników Departamentu Pożytku Publicznego MPS oraz ekspertów ze strony organizacji pozarządowych jak i samorządu terytorialnego.

Następnie, omówił przygotowany przez zespół materiał zawierający zgłoszone postulaty w przedmiocie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zaznaczył, że dokument ten jest kompilacją wszystkich propozycji zmian i został podzielony na trzy części. Część A zawiera problemy związane bezpośrednio z nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, część B grupuje problemy związane pośrednio z nowelizacją ustawy opp oraz część C, w której zawarte są problemy zgłoszone przez zespół, nie mające żadnego związku z nowelizacja ustawy.

Do najważniejszych problemów, którymi zajmował się zespól należy zaliczyć kwestie :

programu współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, działalności odpłatnej i nieodpłatnej opp, wynagrodzeń osób fizycznych z tytułu zatrudnienia przy wykonywaniu statutowej odpłatnej oraz działalności gospodarczej, uproszczenia mechanizmu przekazywania 1% oraz uregulowania dostępu opp do mediów publicznych.

Na zakończenie przewodniczący poinformował zebranych, że ostateczne wyniki prac zespołu zostaną zaprezentowane Radzie na listopadowym posiedzeniu. Jednocześnie zaproponował , aby II kadencji Rady zajęła się kwestią VATu dla organizacji pozarządowych ze względu wagę przedstawionego problemu i niską świadomość organizacji pozarządowych w tym przedmiocie.

W drugiej części spotkania omówiona została lista rankingowa projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe w ramach II edycji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego MPS, poinformował członków RDPP, że w ramach II edycji konkursu wpłynęło 493 projekty, ze względów formalnych odrzucono 184 , do oceny merytorycznej skierowano 309 wniosków.

Efektem oceny ekspertów jest lista rankingowa, w której znajdują się wszystkie projekty, które przeszły pozytywnie ocenę formalną. Szanse na otrzymanie dotacji otrzymają organizację, których wnioski w wyniku otrzymały powyżej 159 punktów.

W dalszej kolejności członkowie Rady dyskutowali nad możliwość przekazania do oceny trzeciego eksperta projektów, które uzyskały rozbieżne oceny dwóch ekspertów w skali od 0-80.

Dyr. Więckiewicz wyjaśnił, że ograniczeniem takiego rozwiania jest czas, bowiem do końca roku budżetowego zostało 2 miesiące i w tym okresie środki przeznaczone na finansowanie projektów z FIO na 2005 powinny zostać wydatkowane. Argument ten został przyjęty.

K. Balon , zauważył, że tak rozbieżne ocenianie niektórych projektów przez ekspertów uniemożliwia zajęcie stanowiska przez RDPP.

Ewa Kulik- Bielińska zaproponowała, aby decyzję w sprawie przyjęcia listy projektów, które będą finansowane w ramach II edycji FIO pozostawić ministrowi właściwemu ds. zabezpieczenia społecznego. Jednocześnie podkreśliła, że szczegółową inwentaryzację problemów związanych z Funduszem Inicjatyw Obywatelskich należy przekazać Radzie drugiej kadencji. Propozycja została przyjęta.

Kolejny punkt posiedzenia stanowiło wyznaczenie przez RDPP organizacji pozarządowych do współpracy z Urzędem Integracji Europejskiej, w kontekście konsultacji strategii komunikacyjnej dot. integracji europejskiej. Ustalono, że Rada przedstawi , propozycje takich organizacji ministrowi właściwemu ds. zabezpieczenia społecznego, który podejmie ostateczną decyzję w tym przedmiocie.

W punkcie sprawy różne Ewa Kulik – Bielińska wniosła o ponowne rozpatrzenie przez RDPP projektu rozporządzenia ministra polityki społecznej w sprawie wzoru realizacji w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania.

Współprzewodniczący Rafał Baniak zaproponował, aby kwestia ta była jednym z tematów kolejnego posiedzenia RDPP.

Ostatnim punktem spotkania było wyznaczenie kolejnego terminu posiedzenia Rady. Uzgodniono, że odbędzie się ono w dniu 29 listopada br.

{"register":{"columns":[]}}