W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat z dwudniowego posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego 18 i 19 maja 2011 r.

Czternaste, dwudniowe posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego zainaugurował Współprzewodniczący RDPP, Jan Jakub Wygnański przywitaniem wszystkich zebranych oraz omówieniem agendy spotkania, jak również dokonaniem przesunięć w agendzie.

W pierwszej kolejności Jan Jakub Wygnański, Współprzewodniczący Rady przedstawił wyniki badania efektywności mechanizmów konsultacji społecznych, zrealizowanych na zlecenie Departamentu Pożytku Publicznego. Badanie trwało ponad 30 tyg., na jego podstawie powstały obszerne raporty,  a serwis „mamzdanie” jest jednym z eksperymentów tego przedsięwzięcia. Przedmiotem badania były przede wszystkim relacje z organizacjami pozarządowymi i komunikowanie się z obywatelami, czyli demokracja personalna. Ważnym jest, iż relacje między organizacjami a administracją publiczną nie są wrogie, państwo racjonalizuje swoje zadania zapraszając organizacje do wykonywania usług, koniecznym jest jednak przejście od roli grantobiorów do roli partnerów. Pojęcie „konsultacje społeczne” coraz częściej pojawia się w różnych debatach, jednak z codziennych obserwacji wynika, że konsultacjom często towarzyszą pozorność i pośpiech.  Do najważniejszych celów badania należało:

  • wykonanie systemowego, rozległego badania, które w ‘skokowy’ sposób uzupełniłoby wiedzę na temat konsultacji społecznych i pomogło sformułować rekomendacje  w tym zakresie,
  • zmierzenie się z problemem pomiaru efektywności mechanizmów konsultacji społecznych,
  • zbadanie szerszego kontekstu konsultacji społecznych (regulacje, praktyki, motywacje, bariery etc.),
  • stworzenie zestawu narzędzi do powtarzalnego monitorowania zakresu konsultacji społecznych oraz ich efektywności,
  • rozszerzenie tradycyjnego podejścia do konsultacji społecznych na osoby indywidualne (konsultacje publiczne),
  • diagnoza aktualnego poziomu wykorzystywania mechanizmów konsultacji społecznych przez administrację publiczną na poziomie centralnym, regionalnym, powiatowym i gminnym,
  • sformułowanie wieloaspektowego zestawu rekomendacji dotyczących działań na rzecz badania i promocji konsultacji społecznych.

Materiały

Komunikat z posiedzenia RDPP 18-19.05.2011
Komun-z-RDPP​_18-i-19​_05​_2011.doc 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}