W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat z posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego 20 czerwca 2007 r.

W dniu 20 czerwca 2007 r. odbyło się posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego, obejmujące następujące punkty: zmiana regulaminu Rady w zakresie dotyczącym głosowania, wskazanie pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych do Komitetu Koordynacyjnego NSRO 2007-2013, rekomendowanie pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych do Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013, rekomendowanie dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych do Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2007-2013, rekomendowanie pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych do Pre-Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, głosowanie w sprawie rekomendacji na członka rady warmińsko- mazurskiego oddziału NFZ.

Na wstępie obrad członkowie RDPP zapoznali się z propozycją zmiany regulaminu RDPP dotyczącą głosowania obiegowego, wprowadzającą możliwość wstrzymania się od głosu. Temat zakończono konkluzją, iż najlepszym sposobem weryfikacji będzie wypróbowanie proponowanego rozwiązania w praktyce.

Następnym punktem posiedzenia był wybór pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, rekomendowanych przez RDPP do Komitetu Koordynacyjnego Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013. Piotr Stronkowski, Dyrektor Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zasugerował członkom Rady, by wzięli pod uwagę główne obszary tematyczne Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013. Wśród nich wymienił: innowacje, przedsiębiorczość, rozwój regionalny, rozwój zasobów ludzkich, środowisko. Członkowie Rady zadeklarowali, iż nie będą oddawać głosów na reprezentowane przez siebie organizacje w czasie wszystkich głosowań. W wyniku dyskusji zakończonej głosowaniem rekomendację RDPP otrzymały następujące organizacje:

1. Caritas Polska
2. Związek Harcerstwa Polskiego
3. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
4. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
5. Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości i Nauki

Punkt trzeci obrad stanowił wybór reprezentantów III sektora do Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013. Przy wyborze brano pod uwagę kryteria określone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: ogólnopolski zasięg działalności, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz dwuletni okres działalności statutowej, obejmującej działania na rzecz wzrostu poziomu zatrudnienia i spójności społecznej, zmniejszenia obszarów wykluczenia społecznego, podniesienia poziomu wykształcenia społeczeństwa, zredukowania różnic regionalnych.

W wyniku głosowania rekomendację RDPP do uczestnictwa w KM POKL 2007-2013 otrzymały następujące organizacje:

  1. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
  2. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
  3. Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS
  4. Stała Konferencja Ekonomii Społecznej reprezentowana formalnie przez Fundację Inicjatyw Społeczno- Ekonomicznych
  5. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta

Przedmiotem kolejnego punktu posiedzenia był wybór dwóch reprezentantów organizacji pozarządowych do Pre-Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2007-2013. Rekomendację otrzymały organizacje:

  1. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
  2. Związek Banków Polskich

Następnie członkowie RDPP zapoznali się z kandydaturami na członkostwo w Pre-Komitecie Monitorującym Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Rada w drodze głosowania udzieliła rekomendacji następującym organizacjom, reprezentującym pięć sektorów kluczowych dla PO IŚ:

1. Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć- sektor ochrony środowiska
2. Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej- sektor infrastruktury energetycznej
3. Caritas Polska- sektor bezpieczeństwa zdrowotnego i systemu ochrony zdrowia
4. Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy- sektor transportu
5. Związek Harcerstwa Polskiego- sektor kultury i dziedzictwa kulturowego

W dalszej części posiedzenia członkowie RDPP zapoznali się z wynikami konkursu na członka rady warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ. W wyniku głosowania rekomendację Rady otrzymała Barbara Baturo-Warszawska.

Następnie dyskutowano na temat wyboru przedstawicieli III sektora do komitetów monitorujących regionalne programy operacyjne. W związku z nadesłaniem zgłoszeń z województwa śląskiego, Rada postanowiła rekomendować do KM RPO Śląskie Forum Organizacji Socjalnych KAFOS. Poruszono także kwestię wyboru Pre-KM RPO w województwie podlaskim z pominięciem konsultacji Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz szerszego środowiska organizacji pozarządowych.

W kolejnym punkcie obrad Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor DPP wyjaśnił wątpliwości zebranych związane z rozstrzygnięciem konkursu Rządowy Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) 2007. Poinformował, iż zasady konkursu nie przewidują konieczności publikacji liczby punktów otrzymanych przez organizacje, którym przyznano dotacje. Stosunkowo nieduża liczba dotowanych wniosków zdeterminowana była przez całkowitą kwotę przeznaczoną na dofinansowanie, wynoszącą w przybliżeniu 11 mln 600 tys. zł. Informacja o wysokości kwoty była podana do wiadomości publicznej w momencie ogłoszenia konkursu. Zaznaczył także, iż zredukowanie kosztów dofinansowania projektów pozwoliło na wygospodarowanie środków na dotacje dla większej liczby beneficjentów. Krzysztof Więckiewicz przekazał także członkom Rady informacje dotyczące wniosku o przyznanie dodatkowych 20 mln zł na dotacje z tytułu FIO 2007 z rezerwy budżetowej. Wniosek nie stanął jak dotąd na Radzie Ministrów. Pojawiły się także wątpliwości, zgłaszane przez przedstawicieli innych resortów, czy środki z ogólnej rezerwy, przeznaczone z założenia na wydatki nieprzewidziane, wynikające ze zdarzeń losowych, mogą zostać przeznaczone na dofinansowanie projektów organizacji pozarządowych, w ramach realizowanego Rządowego Programu FIO 2007.

{"register":{"columns":[]}}