W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat z posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego w dniu 30 lipca 2008 r.

W dniu 30 lipca 2008 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się kolejne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego. W spotkaniu udział wzięli członkowie Rady oraz pracownicy Departamentu Pożytku Publicznego.

Program posiedzenia obejmował uzupełnienie stanowiska Rady ws. nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, informację na temat realizacji FIO 2008 oraz PO FIO 2009 – 2013, informację na temat projektu systemowego pt.: Partnerstwo na rzecz instytucjonalizacji ekonomii społecznej (Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie 1.2 Wsparcie systemowe instytucji pomocy i integracji społecznej) oraz rekomendacje przedstawicieli III sektora na członków Komitetów Monitorujących Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego i Województwa Podkarpackiego.

Spotkanie rozpoczęło się od dyskusji na temat stanowiska Rady dotyczącego artykułów projektu nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które nie zostały dotąd omówione. Rozważano między innymi problem wydatkowania środków pochodzących z odpisu 1%, które pozostają niewykorzystane w wypadku utraty przez organizację statusu organizacji pożytku publicznego. Ostatecznie postanowiono zarekomendować rozwiązanie polegające na sądowej decyzji przekazania środków na rzecz innej organizacji, na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, po zasięgnięciu opinii Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Ponadto przedmiotem dyskusji była nowa formuła funkcjonowania Rady Działalności Pożytku Publicznego. Rada zarekomendowała dwie alternatywne koncepcje – usytuowania RDPP przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z Prezesem Rady Ministrów jako Współprzewodniczącym lub pozostawienie RDPP przy Ministerstwie Pracy Polityki Społecznej, z zagwarantowaniem koordynacji międzyresortowej poprzez rozszerzenie kompetencji ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego.

Przy okazji omawiania artykułu dotyczącego bezpłatnego dostępu organizacji pożytku publicznego do czasu antenowego w telewizji publicznej członkowie Rady zwrócili uwagę na konieczność silniejszego zaakcentowania problematyki szeroko rozumianej aktywności obywatelskiej w mediach publicznych. Wyrazili przy tym gotowość wzięcia udziału w toczącej się dyskusji na temat definicji misji mediów publicznych. Zwrócono także uwagę na istotne problemy wiążące się z koniecznością profesjonalnego przygotowania organizacji do współpracy z przedstawicielami mediów. W dyskusji poruszono także kwestię braku przedstawicieli III sektora w radach programowych mediów publicznych.

Uzupełnienie stanowiska w sprawie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zostało przyjęte przez obecnych członków Rady.

Po przerwie Maciej Kaczorowski (DPP) poinformował zebranych na temat realizacji FIO 2008. Przy okazji dyskutowano na temat formuły Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2009-2013, którą przedstawił Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego.

Krzysztof Balon poruszył kwestię konieczności zweryfikowania celu strategicznego FIO, którym powinno być intensyfikowanie działań organizacji w regionach najmniej aktywnych.
Tomasz Bilicki podkreślił, że istotą FIO powinno być pobudzanie inicjatyw, nie mających szans na inne dofinansowanie, a nie dotowanie zadań publicznych.

Krzysztof Balon zaproponował stworzenie miękkich instrumentów, takich jak pozytywne i negatywne kryteria oceny w celu wyselekcjonowania najbardziej nowatorskich, pilotażowych projektów.
Ks. Stanisław Słowik przedstawił koncepcję finansowania z FIO wkładów własnych organizacji, niezbędnych do realizacji projektów z innych programów i funduszy. Wyraził opinię, iż przyczyniłoby się to do tworzenia bardziej kompleksowych, profesjonalnych projektów.

Członkowie Rady podkreślali także konieczność zapewnienia ciągłości finansowania FIO oraz konieczności wspierania przez FIO małych organizacji, nie mających szans na pozyskanie środków z innych źródeł.

Następnie Paulina Chodyra (DPP) przedstawiła uczestnikom spotkania informację na temat projektu systemowego pt. Partnerstwo na rzecz instytucjonalizacji ekonomii społecznej (Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie 1.2 Wsparcie systemowe instytucji pomocy i integracji społecznej).

W kolejnym punkcie obrad obecni na posiedzeniu członkowie Rady udzielili rekomendacji przedstawicielom organizacji pozarządowych, zajmujących się problematyką środowiska naturalnego na członków i stałych zastępców członków w komitetach monitorujących.

Rekomendację do KM RPO Województwa Podkarpackiego otrzymali przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii „HORYZONTY”, do KM RPO Województwa Mazowieckiego – WWF Polska – Światowego Funduszu Na Rzecz Przyrody.

{"register":{"columns":[]}}