W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Priorytety

W Programie proponuje się następujące PRIORYTETY:

1. Aktywizacja młodzieży w samorządach.

Priorytet 1. jest przeznaczony dla rad młodzieżowych przy jednostkach samorządu terytorialnego oraz samorządów uczniowskich i studenckich. Priorytet 1. powinien umożliwić tym podmiotom  realizację planowanych działań i projektów. W przypadku Priorytetu 1. niezbędne będzie wykorzystanie mechanizmu regrantingu, który pozwala na skuteczne dotarcie do podmiotów lokalnych i wspieranie przedsięwzięć rad młodzieżowych oraz samorządów uczniowskich i studenckich . W ramach Priorytetu 1. należy umożliwić rozwój rad młodzieżowych oraz samorządów uczniowskich i studenckich na terytorium całej Polski. W każdym województwie lub regionie obejmującym kilka województw zostanie wybrany przynajmniej jeden operator Programu  obejmujący zasięgiem swojego oddziaływania dany obszar. Operator  w Priorytecie 1. zapewni radom i samorządom możliwość realizacji projektów w ramach Programu. Ze względu na uwarunkowania prawne operator będzie w pełni odpowiedzialny za gospodarowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację przedsięwzięć projektowanych przez rady młodzieżowe, samorządy uczniowskie i studenckie.

2. Organizacje młodzieżowe w życiu publicznym.

Projekty realizowane w ramach Priorytetu 2. powinny przyczyniać się do zwiększania obecności organizacji młodzieżowych w życiu publicznym w różnych jego aspektach. Pożądana jest większa aktywność organizacji młodzieżowych w działaniach dotyczących m.in. edukacji obywatelskiej, solidarności międzypokoleniowej, a także analizy sytuacji młodzieży. Przedmiotem wsparcia będzie także udział organizacji młodzieżowych w dialogu obywatelskim i procesach konsultacji.

W ramach Priorytetu 2. wspierane będą działania organizacji w zakresie kształtowania polityk publicznych na poziomie lokalnym, regionalnym, a jeśli będzie to uzasadnione specyfiką projektu – także na poziomie krajowym. Dotyczyć to może m.in. polityki społecznej, polityki kulturalnej, podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, zachowania dziedzictwa narodowego, regionalnego i lokalnego, polityki edukacyjnej, kształtowania wśród młodych ludzi postaw propaństwowych i obywatelskich.

3. Wzmocnienie kompetencji organizacji młodzieżowych.

Projekty realizowane w ramach Priorytetu 3. powinny przyczyniać się do budowy i wzmocnienia potencjału organizacji młodzieżowych poprzez poprawę ich zarządzania, tworzenie i doskonalenie zasobów, tworzenie i rozwijanie strategii działania organizacji.

Rozwój strategii działania obejmować może zagadnienia takie jak działania fundraisingowe, kształtowanie wizerunku organizacji w przestrzeni publicznej (w tym przekazywania informacji o prowadzonych działaniach, kosztach i źródłach finansowania), zarządzanie zespołem.

W ramach Priorytetu 3. możliwe będzie wspieranie wymiany doświadczeń, tworzenie i rozwijanie porozumień i związków organizacji młodzieżowych.

{"register":{"columns":[]}}