W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat z XII zdalnego posiedzenia plenarnego RDPP (15 lutego 2021 r.)

15 lutego 2021 r. odbyło się dwunaste zdalne posiedzenie plenarne Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji, które prowadzili współprzewodniczący Wojciech Jachimowicz i Wojciech Kaczmarczyk.

Rada powitała w swoim gronie nowych członków ze strony pozarządowej:

  • Łukasza Samborskiego – przedstawiciela Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych.
  • Piotra Wasilewskiego – przedstawiciela Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego;


Wysłuchano wystąpień zaproszonych gości:

  • prof. dr hab. Józefy Hrynkiewicz na temat działalności Rady ds. Polityki Senioralnej
  • Waldemara Budy, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na temat konsultacji społecznych projektu Umowy partnerstwa  na lata 2021-2027.


Informację o postępach prac nad krajową strategią deinstytucjonalizacji przedstawili Cezary Miżejewski i  Adam Zawisny.

 

W drugiej części posiedzenia Zespoły problemowe RDPP przedstawiły sprawozdania ze swoich prac.

Justyna Ochędzan w imieniu przewodniczącego zespołu ds. funduszy Macieja Kunysza, omówiła wypracowane przez zespół projekty uchwał, które następnie Rada przegłosowała:

  • w sprawie projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027;
  • w sprawie realizacji zasady partnerstwa w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w perspektywie 2021-2027

Waldemar Weihs zreferował przygotowany na wspólnym posiedzeniu zespołów ds. komunikacji społecznej oraz ds. społecznych, rodziny i dziedzictwa narodowego projekt uchwały, który Rada przyjęła w głosowaniu:

  • w sprawie szkół i przedszkoli na wsiach prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Przewodnicząca zespołu ds. społecznych, rodziny i dziedzictwa narodowego Marzena Pieńkosz-Sapieha przedstawiła Radzie projekt uchwały w sprawie Krajowego Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu – aktualizacja 2021-2027 z perspektywą do roku 2030, która zgodnie z decyzją Współprzewodniczących Rady została skierowana do zespołu w celu ostatecznego wypracowania kształtu uchwały.

Rada wysłuchała i przyjęła, przedstawione przez przewodniczącą zespołu ds. realizacji zadań publicznych i ekonomii społecznej Justynę Ochędzan, projekty uchwał:

  • w sprawie objęcia organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą instrumentami wsparcia ujętymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. poz. 152) na podstawie danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym;
  • w sprawie ogłaszania konkursów ofert w trybie powierzania w czasach epidemii COVID-19.

 

W punkcie „sprawy różne” w związku z zakończeniem prowadzonej przez NIK kontroli w Narodowym Instytucie Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, która bardzo pozytywnie oceniła funkcjonowanie Instytutu, członkowie Rady zaproponowali przygotowanie i podjęcie uchwały wyrażającej uznanie dla działalności Instytutu.

Marzena Pieńkosz-Sapieha przedstawiła stanowisko w sprawie Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Poruszyła też sprawę wskazania kandydatów do zespołu doradczego ds. POPŻ oraz do grupy tworzącej Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu.

Dyskutowano również nad formami zwiększenia aktywności członków RDPP w mediach społecznościowych oraz ewentualnym szkoleniem dla członków Rady z przygotowywania dokumentów o zwiększonej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Wojciech Kaczmarczyk poinformował Radę, że Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego podpisał zarządzenie o utworzeniu zespołu eksperckiego do spraw przygotowania projektu ustawy o Radzie Dialogu Obywatelskiego.

Po wyczerpaniu porządku obrad współprzewodniczący Wojciech Jachimowicz zamknął XII plenarne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego.

 

Z uchwałami podjętymi przez RDPP podczas XII posiedzenia plenarnego można zapoznać się pod linkiem.

{"register":{"columns":[]}}