W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Supraśl. Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

22.01.2020

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i burmistrz Radosław Dobrowolski upamiętnili bohaterów Powstania Styczniowego. Wojewoda, w asyście przedstawicieli służb mundurowych, złożył wieniec przy tzw. czerwonym krzyżu na rozstaju dróg w kierunki wsi Cieliczanka. Obok stoi także krzyż prawosławny.

Supraśl. Obchody 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Napis na krzyżu: 1863/ Narodziny i śmierć są jednym w człowieku/ a człowiek jeden jest historią. Upamiętnia śmierć powstańców styczniowych. Przy pobliskiej ulicy Nowy Świat stacjonowały wojska rosyjskie. Ktoś doniósł o pobycie powstańców i Kozacy uderzyli na pocztę, wywiązała się bitwa na podwórku. Tylko trzem „leśnym” udało się wycofać w kierunku Cieliczanki. Nie wiedzieli, że ta trasa prowadzi ku obozującym tu wojskom wroga.

Jakiś chłopiec biegł Nowym Światem i chcąc ostrzec partyzantów wołał: – Uciekaj! Dlatego do dziś w potocznej mowie na tę część Supraśla mieszkańcy mówią „Uciekaj”. Ci trzej okrążeni w końcu ulicy Cieliczańskiej polegli rozsiekani szablami. Tam też ich pochowano, a na mogile stał krzyż pomalowany na czerwono. Miało to ponoć związek z czerwoną od krwi ziemią. Dziś mówi się więc: koło „czerwonego krzyża”. Krzyż nie stoi już jednak na mogile; kilkakroć przestawiany, stracił kolor.

Powstanie Styczniowe to największy polski zryw narodowy w XIX wieku. Rozpoczęcie walki przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszono Manifestem 22 stycznia 1863 roku wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Trwało do jesieni 1864 roku i zakończyło się klęską powstańców.

 

 

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}