W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kolejne uderzenie Podlaskiego pionu PZ PK w „mafię lekową”

06.12.2022

Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne 3 osoby w śledztwie dotyczącym obrotu lekami wbrew zakazowi odwróconej dystrybucji z aptek ogólnodostępnych do hurtowni farmaceutycznych. Czynności były realizowane na terenie województwa pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego oraz małopolskiego Dotychczas w toku śledztwa zarzuty przedstawiono już 11 osobom.

drewniany młotek sędziowski

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również udział w zbyciu, przez apteki ogólnodostępne do hurtowni farmaceutycznej, produktów leczniczych z naruszeniem zakazu określonego w ustawie Prawo farmaceutyczne kwalifikowane z art. 258 § 1 kk art. 258 § 3 kk, art. 233 § 1 i 6 kk, art. 271 § 1 i 3 kk, art. 126b ustawy Prawo farmaceutyczne.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenie majątkowe w tym wobec jednego z podejrzanych w wysokości 200 tysięcy złotych.

Naruszenie zakazu odwróconego łańcucha dystrybucji leków

W toku śledztwa prokurator ustalił, że podejrzani byli związani z podmiotami gospodarczymi, które prowadziły zarówno hurtownie farmaceutyczne jak i ogólnodostępne apteki. Jedna o osób była właścicielem spółki zarejestrowanej w Czechach, poprzez którą eksportowano nielegalnie skupione z terenu Polski leki. Kolejny z podejrzanych to właściciel sieci aptek współpracujących z grupą, z których w ramach przestępczego procederu sprzedano leki o wartości ok. 3,5 miliona złotych. Trzeci z podejrzanych to osoba, która udzielała pomocy w przejmowaniu podmiotów gospodarczych, wykorzystywanych następnie przez grupę w przestępczym procederze. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków wynosi co najmniej  7,5 miliona złotych.

Śledztwo w niniejszej sprawie jest kontynuacją, prowadzonego w Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku innego śledztwa, w którym zarzuty usłyszało już 28 osób związanych z trzema hurtowniami farmaceutycznymi oraz kilkunastoma aptekami.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}