W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dziś – 30 maja– na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

30.05.2019

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta i Jego Współpracownicy przyłączają się do akcji wsparcia dla osób z chorobami SM. Hasło tegorocznego Światowego Dnia SM to „Moje Niewidzialne SM”. Oficjalne obchody Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego odbywają się w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Celem Światowego Dnia SM jest podnoszenie świadomości o stwardnieniu rozsianym, walka ze stereotypami dotyczącymi choroby i wsparcia osób z SM. „Widzialność – chcemy, aby niewidzialne objawy SM i ich wpływ na jakość życia stały się dostrzegane i rozumiane” – to główny przekaz kampanii na rok 2019.

 

Stwardnienie rozsiane to przewlekła i póki co nieuleczalna choroba ośrodkowego układu nerwowego. W pierwszym okresie choroby najczęściej obserwowanymi objawami są niedowład kończyn, zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia oraz zaburzenia koordynacji i sprawności ruchowej. Nieleczone stwardnienie rozsiane może prowadzić do niepełnosprawności, w związku z którą chory może wymagać stałej pomocy ze strony opiekuna.

 

Organizatorem obchodów jest Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Patronem wydarzenia są: Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Obywatelskich, JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W obchodach biorą udział przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kierownik Oddziału Neurologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, Konsultant Krajowy w dziedzinie Rehabilitacji Medycznej, Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów, psycholodzy, lekarze oraz przedstawiciele chorych.

 

Światowy Dzień SM 2019

Zdjęcia (6)