W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Oświadczenie w sprawie śmierci Szymona

19.06.2019

logo Rzecznika Praw Pacjenta

W związku ze śmiercią małego Szymona chcielibyśmy złożyć Rodzinie wyrazy najgłębszego współczucia. Śmierć dziecka jest zawsze wielką tragedią, łączymy się w bólu z bliskimi Szymona.

 

Doniesienia w sprawie małego Szymka pojawiły się w dniu 8 lutego br. W tym samym dniu Rzecznik Praw Pacjenta podjął działania wyjaśniające i wystąpił do Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie o przekazanie wyjaśnień w sprawie.

 

Odpowiedź wpłynęła 15 lutego br. Szpital zaprzeczył w niej, by były podejmowane próby odłączenia dziecka od aparatury, podtrzymującej funkcje życiowe. Wskazano ponadto, że leczenie dziecka jest kontynuowane. 

 

W związku z uzyskaniem kolejnych informacji, dotyczących niewłaściwej opieki nad dzieckiem podczas pobytu w ww. szpitalu, Rzecznik Praw Pacjenta w dniu 14 marca 2019 r. zbadał sprawę na miejscu w siedzibie szpitala.

 

14 marca 2019 r. Rzecznik Praw Pacjenta zlecił także przeprowadzenie kontroli w ww. szpitalu Konsultantowi Wojewódzkiemu w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz Konsultantowi Wojewódzkiemu w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

 

W przedmiotowej sprawie Rzecznik Praw Pacjenta podjął także współpracę z Wojewodą Mazowieckim i Ministrem Zdrowia.

 

18.06 br. pojawiły się także informacje medialne, wskazujące na uniemożliwienie rodzicom pożegnania z dzieckiem, w związku ze zmianą godziny rozpoczęcia komisji, która miała stwierdzić śmierć mózgu (trwałe i nieodwracalne ustanie czynności mózgu). Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do szpitala o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące tej kwestii.

 

Zebrany materiał i analizy wskazują, że dziecko podczas pobytu w szpitalu miało zapewnioną właściwą opiekę i leczenie. W proces ten było zaangażowanych wiele uznanych autorytetów z poszczególnych dziedzin medycyny. Odbywały się też kilkukrotnie konsylia lekarskie z udziałem ww. ekspertów.

 

Z posiadanego materiału, w szczególności z opinii ww. konsultantów, w żaden sposób nie wynika, aby zdiagnozowana u chłopca jednostka chorobowa była wynikiem podania szczepionki. U dziecka wykryto mutację w genie RANBP2. Osoby dotknięte tą mutacją są podatne na ostrą martwiczą encefalopatię. 

 

Postępowanie jest w toku. Po uzyskaniu kompletnych i wyczerpujących informacji podsumujemy ostateczne ustalenia i poinformujemy o ich wyniku.

 

Departament Dialogu Społecznego i Komunikacji

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta