W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rzecznik Praw Pacjenta pomaga w walce z przestępczością gospodarczą bazującą na zagrożeniu epidemicznym

24.03.2020

Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec

Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że wykorzystywanie obecnej sytuacji, związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych jest nieuczciwe i nieetyczne. Dlatego współpracuje z Prokuraturą Krajową i pomaga zwalczyć przestępczość wśród podmiotów gospodarczych, które są nieuprawnione do wykonywania działalności leczniczej i udzielania świadczeń zdrowotnych, a deklarują takie usługi. Korzystanie z tego typu usług może okazać się dla pacjenta niebezpieczne oraz kosztowne, a jednocześnie nie przyniesie oczekiwanego skutku.

Powszechnie wiadomo, że aktualnie nie ma szczepionki przeciw koronawirusowi. Wszelkiego rodzaju witaminoterapie, programy zdrowotne czy inaczej nazywane usługi, oferowane na rynku medycznym lub pozamedycznym – obiecujące skuteczną ochronę przed zakażeniem lub wyleczenie choroby wywoływanej przez koronawirus, nie mają pokrycia w dowodach medycznych.

Do walki z takimi nieuczciwymi praktykami, w połowie marca br. został powołany zespół prokuratorów do koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Do zadań zespołu należy prowadzenie postępowań, których przedmiotem są między innymi:

  • sprzedaż, bez uzasadnienia ekonomicznego, po zawyżonych cenach towarów w tym w szczególności artykułów spożywczych, leków, artykułów medycznych, środków dezynfekcyjnych,
  • oszustwa dotyczące rzeczywistej wartości, jakości i przydatności nabywanych towarów,
  • oszustwa internetowe polegające na wyłudzaniu pieniędzy pod pozorem zagrożenia epidemicznego,
  • oszustwa polegające na dezinformacji co do działania służb sanitarnych, kontrolnych i ochrony porządku publicznego państwa,
  • zawieranie niekorzystnych umów poprzez wykorzystanie trudnego położenia  pokrzywdzonych.