W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Od lipca bez opłat za pobyt z dzieckiem w szpitalu

02.07.2019

dziecko

Ważne zmiany dla rodziców opiekujących się dziećmi w szpitalach. Od dnia 3 lipca 2019 r. rodzice małoletnich pacjentów nie będą ponosić żadnych opłat związanych ze sprawowaniem dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad swoimi dziećmi, w tym za sam pobyt w szpitalu.

 

Należy pamiętać, że ww. zmiany dotyczą również opieki sprawowanej nad pacjentem posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (nie ma znaczenia przy tym wiek takiego pacjenta).

 

Nowe zasady pobytu w szpitalu dotyczą przedstawicieli ustawowych ww. pacjentów, także ich opiekunów faktycznych, przez których rozumie się osoby sprawujące, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny opieki takiej wymaga.

 

Rzecznik Praw Pacjenta postulował wprowadzenie ww. zmian i aktywnie uczestniczył w pracach legislacyjnych. Wsparcie osób najbliższych pozytywnie wpływa na komfort pacjentów, w szczególności, jeśli chodzi o tych najmłodszych, których poczucie bezpieczeństwa jest najbardziej zagrożone.

Materiały

Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
ustawa​_o​_zmianie​_ustawy​_o​_prawach​_pacjenta​_i​_rzeczniku​_praw​_pacjenta.pdf 0.22MB