W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

XIV Forum Organizacji Pacjentów

07.02.2020

Forum Organizacji Pacjentów

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II 13 maja w 11. rocznicę zamachu na jego życie i dzień ten został ustalony na 11 lutego. Światowy Dzień Chorego zachęca do podejmowania wysiłków zmierzających do ulżenia cierpiącym w trudach walki z chorobą. Podkreśla również, że cierpienie jest rodzajem życiowej próby, z którą trudno jest sobie poradzić o własnych siłach.

Na każdy Dzień Chorego Ojciec Święty kieruje orędzie, którego celem jest zwrócenie uwagi świata na wszystkich cierpiących, ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca jak rodziny czy wolontariusze towarzyszą chorym i cierpiącym.

W każdy Światowy Dzień Chorego jest podejmowany jakiś konkretny temat, który wywołuje w nas refleksję. W tym roku zwracamy uwagę na to, że człowiek chory w pierwszej kolejności potrzebuje bliskości. Ważne jest leczenie, niezbędny jest dostęp do najnowszych terapii, ale każdy z nas pragnie, żeby w sytuacji choroby był ktoś obok, na kim moglibyśmy się oprzeć.

Światowy Dzień Chorego umożliwia również integrację środowiska organizacji działających dla dobra pacjentów. Dzisiaj, 7 lutego 2020 r. odbyło się XIV Forum Organizacji Pacjentów, organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej przy współudziale Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta.

Udział w wydarzeniu wziął minister zdrowia Łukasz Szumowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adama Niedzielski oraz ks. Arkadiusz Nowak pomysłodawca Forum.

Podczas otwarcia konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że „dzisiejsze spotkanie to najważniejsze święto dla pacjentów bo to święto chorego. To święto przypomina nam po co tu jesteśmy. Jesteśmy po to żeby pomóc mu przeżyć chorobę żeby godność człowieka była podkreślona i aby ograniczyć cierpienie w chorobie” i dodał „życzę sobie i Wam żebyśmy razem mogli naprawić system zdrowotny w Polsce.

Bartłomiej Chmielowiec: „Organizacje pacjentów są lustrem potrzeb pacjentów, organizacje dokładnie znają potrzeby pacjentów ponieważ na co dzień są blisko pacjenta. Jestem otwarty na propozycje, będę wspierać Wasze działania, zapraszam wszystkich do współpracy w Radzie Organizacji Pacjentów”

Podczas uroczystej Gali XIV Forum Organizacji Pacjentów zostały wręczone nagrody „Dla Zdrowia i Pacjenta”. Nagroda została ustanowiona w 2020 r. z inicjatywy Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Główną ideą nagrody jest uhonorowanie fundacji i stowarzyszeń wyróżniających się profesjonalizmem oraz skutecznością w działaniach dla dobra pacjentów. Wyróżnienia zostały przyznane w trzech kategoriach: Wolontariat, Profilaktyka, Prawo i Bezpieczeństwo Pacjenta. Nagrodzeni zostali:

  • w kategorii Wolontariat: Fundacja Onkocafe – razem lepiej; Stowarzyszenie "Apetyt na Życie"; Fundacja Aprobata
  • w kategorii Prawo i Bezpieczeństwo Pacjenta: Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma; Stowarzyszenie 3majmy się razem; Stowarzyszenie Rodzin „Otwarty Umysł”
  • w kategorii Profilaktyka: Federacja Stowarzyszeń AMAZONKI; Fundacja STOMAlife; Ogólnopolska Organizacja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy – Kwiat Kobiecości.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
 

Zdjęcia (8)