W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przedmiot „Wiedza o Zdrowiu” - wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta do Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji

01.08.2019

podpisywany dokument

Bieżący monitoring i analiza zgłoszeń kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta pozwala określić obszary w systemie ochrony zdrowia wymagające szczególnej uwagi.

 

Bezpośrednie rozmowy z pacjentami, także za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta wskazują, że pacjenci –  chcąc uzyskać niezbędne świadczenia zdrowotne – często czują się zagubieni i zdezorientowani.

 

Obowiązujący system nauczania zapewnia wprawdzie elementy edukacji zdrowotnej, określając bloki tematyczne niektórych przedmiotów. Jest to jednak niewystarczające. Wymagając określonych zachowań zdrowotnych od obywateli, należy stworzyć narzędzie do przekazywania usystematyzowanej wiedzy, co skutkować będzie w przyszłości lepszą jakością życia i leczenia nowych pokoleń pacjentów. Mając to na uwadze, Rzecznik Praw Pacjenta postuluje wprowadzenie do programu nauczania szkolonego przedmiotu „Wiedza o Zdrowiu”. Przykładowy, bo konieczny do podania szerokiej dyskusji społecznej, zakres przedmiotu mógłby zakładać nabycie następujących wiedzy i umiejętności:

 • zasady zdrowego trybu życia;
 • prawa i obowiązki pacjenta;
 • podstawy organizacji systemu ochrony zdrowia;
 • podstawowa wiedza w zakresie pomocy osobom przewlekle chorym;
 • poznanie wybranych jednostek chorobowych i zarys sposobów ich leczenia lub reagowania na zachorowanie (przykładowo np. grypy, chorób krążenia, cukrzycy, alergii, chorób zakaźnych);
 • podstawowe zasady pierwszej pomocy;
 • podstawowa wiedza w zakresie zbilansowanego sposobu odżywiania;
 • metody redukcji stresu;
 • ocena konsekwencji działań profilaktycznych i znaczenie sportu;
 • wiedza o szczepieniach ochronnych oraz o zalecanych badaniach niezbędnych dla danej grupy wiekowej;
 • pojęcia z obszaru prawa ochrony zdrowia m.in: pacjent, produkt leczniczy, suplement diety; kosmetyk.

 

Warto rozważyć wdrożenie niniejszego przedmiotu przynajmniej na dwóch etapach nauki, tj. edukacji wczesnoszkolnej oraz dla uczniów w starszych klasach.

Dlatego też, analizując wskazane i zdiagnozowane potrzeby, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wystąpił do ministrów, odpowiedzialnych za zdrowie i edukację, z prośbą o rozważenie wprowadzenia przedmiotu „Wiedza o Zdrowiu” do programu nauczania.

Materiały

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie przedmiotu "Wiedza o zdrowiu"
dsd420852019agl-29072019​_mz-wiedza-o-zdrowiu.pdf 0.15MB
Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przedmiotu "Wiedza o zdrowiu"
dsd420852019agl-29072019​_men-wiedza-o-zdrowiu.pdf 0.17MB