W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Od 24 maja br. wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych wznawiają swoją działalność orzeczniczą

22.05.2020

Sąd

Pod koniec marca br., ze względu na epidemię koronawirusa, działalność wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych była zawieszona. 

Dzięki nowelizacji specustawy z dnia 14 maja 2020 r. wprowadzone wcześniej zmiany dotyczące zawieszenia biegu terminów procesowych i prowadzenia posiedzeń zostały cofnięte.

Od 24 maja br. wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych wznowią swoją działalność orzeczniczą na poprzednich zasadach.

W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta uczestnikom postępowania przed komisjami należy zagwarantować odpowiednie warunki bezpieczeństwa w zakresie przeciwdziałania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, w tym z zastosowaniem reżimu sanitarnego wymaganego stosownymi zaleceniami oraz przepisami prawa.

W okresie od 31 marca do 24 maja br. (kiedy działalność orzecznicza komisji była wstrzymana) możliwe było wnoszenie do komisji nowych wniosków. Jednak czas na ich rozpatrzenie rozpocznie się od dnia wznowienia działania komisji, czyli od 24 maja 2020 r.

Rzecznik przypomina, że do komisji można wnieść sprawę, jeśli od dnia uzyskania wiedzy o zdarzeniu, z którym wiążemy nieprawidłowości po stronie placówki medycznej, nie upłynęło więcej niż 1 rok. Termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie. Termin ten w dniach od 31 marca do 24 maja br. nie był zawieszony i mógł w tym okresie upłynąć. W takiej sytuacji niestety sprawa nie zostanie rozpatrzona przez komisję.

Rzecznik Praw Pacjenta informował o tym na początku kwietnia br.:

Działalność wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych w czasie epidemii