W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Fizjoterapeuci wsparciem pacjentów – konferencja w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta

11.04.2019

Fizjoterapeuci wsparciem pacjentów – konferencja w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta

11 kwietnia br. z inicjatywy Krajowej Izby Fizjoterapeutów i dzięki gościnie Rzecznika Praw Pacjenta odbyła się konferencja pt.: Fizjoterapeuci wsparciem pacjentów – o systemie rehabilitacji w Polsce z punktu widzenia pacjentów i fizjoterapeutów. O potrzebie wsparcia pacjentów korzystających z fizjoterapii, o białych plamach w dostępie oraz roli pacjenta w procesie rehabilitacji rozmawiali przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz blisko 40 organizacji pacjentów.

 

Tematami dzisiejszego spotkania są wsparcie pacjentów i system rehabilitacji – obszary szczególnie mi bliskie. Główny jej ciężar spoczywa właśnie na Was – fizjoterapeutach. Moim głównym zadaniem jest zaś wspieranie pacjentów, dbanie o ich bezpieczeństwo, prawa i należytą opiekę.  Cieszę się, że będziemy mogli porozmawiać o tym jak dziś w Polsce wygląda wsparcie pacjentów korzystających z fizjoterapii, jak wygląda dostęp do niej. W którym kierunku system powinien podążać aby poprawić zdolność ruchową pacjentów, by czuli się bezpieczni? Jak to zrobić, kto ma to zrobić? Z jakich narzędzi korzystać? Tutaj wiodącym głosem jest głos pacjentów, jak  i samych fizjoterapeutów.

 

Według wiceminister zdrowia, Józefy Szczurek-Żelazko, zmiany demograficzne i strukturalne sprawiają, że zapotrzebowanie na świadczenia rehabilitacyjne będzie rosnąć. – Ważne, by zapewnić jak największą dostępność i jakość tych świadczeń. By utrzymać efekty terapeutyczne. Dlatego we współpracy z Krajową Izbą Fizjoterapeutów przygotowujemy konkretne projekty, które przede wszystkim mają wychodzić naprzeciw potrzebom pacjentów – dodała wiceminister.

 

Podczas konferencji zaprezentowane zostały wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów na temat kluczowych problemów, z jakimi spotykają̨ się̨ pacjenci potrzebujący rehabilitacji.

 

W oparciu o wyniki ankiety oraz głosy w debacie powstaną wnioski, które Krajowa Izba Fizjoterapeutów przedstawi Ministrowi Zdrowia.

Zdjęcia (7)