W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informacje o koronawirusie

03.03.2020

Koronawirus

Rzecznik Praw Pacjenta w trosce o zdrowie obywateli naszego kraju i bezpieczeństwo pacjentów, przypomina o najważniejszych zasadach, związanych z koronawirusem (COVID-19):

 

Jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia?

 • przestrzegać ogólnych zasad higieny rąk i higieny żywności; 
 • podczas kaszlu i kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Chusteczkę należy natychmiast wyrzucić i umyć ręce;
 • myć ręce mydłem i wodą LUB użyć roztworu dezynfekującego na bazie alkoholu przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po jakimkolwiek kontakcie ze zwierzętami; 
 • unikać bliskiego kontaktu z chorymi, w szczególności z kaszlem; 
 • dokładnie gotować mięso i jajka.

Gdziekolwiek podróżujesz, stosuj ogólne zasady dotyczące higieny rąk i żywności.

 

Jak można się zarazić?

 • poprzez kontakt bezpośredni: np. podczas rozmowy z osobą chorą, zalecane jest zachowanie m.in. 1 metr odległości, gdy podejrzewamy, że ktoś jest chory,
 • drogą kropelkową: np. podczas kaszlu czy kichania,
 • na powierzchniach: szczególnie w miejscach publicznych,
 • kał i mocz: doniesienia pokazują, że taka droga transmisji jest również możliwa.

 

Co robić, gdy zaobserwujemy u siebie lub innych niepokojące objawy ?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

 • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego

X     nie zgłaszaj się do lekarza rodzinnego

X     nie zgłaszaj się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR)

 

Rzecznik Praw Pacjenta z niepokojem obserwuje pojawiające się w przestrzeni publicznej zalecenia dotyczące walki z koronawirusem, niepoparte aktualną wiedzą medyczną, a także pojawienie się w ofertach placówek medycznych specjalnych, odpłatnych, terapii przeciwwirusowych. Należy postępować zgodnie z wytycznymi podanymi we wskazanych poniżej źródłach. 

Od początku lutego do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło ponad 200 sygnałów za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta dotyczących w przeważającej mierze zapytań o sposób postępowania w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów oraz dostępności środków sanitarnych typu maseczki czy preparaty odkażające.

 

Zachęcamy do regularnego zapoznania się z wiarygodnymi źródłami informacji,dotyczącymi zagrożeń związanych z koronowirusem:

 • Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi Telefoniczną Informację Pacjenta pod nr tel. 800 190 590 udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażeniem koronawirusem.

Jeśli chcesz dodzwonić się do Narodowego Funduszu Zdrowia i otrzymać informacje nt. koronawirusa – wybierz 1,

Jeśli chcesz dodzwonić się do Rzecznika Praw Pacjenta i porozmawiać o prawach pacjenta – wybierz 2.

 

Chroń siebie i innych

 

objawy

 

zachowanie podczas podróży