W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

„Ochrona zdrowia w czasie epidemii” – rekomendacje Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta

08.05.2020

Podpisywany dokument

22 kwietnia br. odbyło się drugie posiedzenie Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Ze względu na obecną sytuację, spotkanie odbyło się w trybie online i w całości zostało poświęcone ochronie zdrowia pacjentów w czasie epidemii koronawirusa.

Eksperci dyskutowali o problemach i wątpliwościach, zgłaszanych przez pacjentów do Rzecznika Praw Pacjenta. Oceniali sytuację z perspektywy własnych doświadczeń, obserwacji i analiz oraz obszarów kompetencyjnych.

Na podstawie wniosków wypracowanych podczas obrad Rada Ekspertów wydała rekomendacje pt. „Ochrona zdrowia w czasie epidemii” (pełna treść dokumentu dostępna pod linkiem, w dolnej części artykułu).

Przeważającym problemem pacjentów pozostaje dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, realizowanych w ramach organizacji ochrony zdrowia, zmodyfikowanej ze względu na stan epidemii w naszym kraju.

Członkowie Rady Ekspertów uważają, że świadczenia wykonywane w związku z przeciwdziałaniem epidemii nie powinny wpływać na płynność udzielania pozostałych świadczeń zdrowotnych. Rekomendują zatem przywrócenie pełnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia dla pacjentów z innymi jednostkami chorobowymi.

Ponadto, zdaniem Rady - powinny zostać wypracowane ogólne wytyczne postępowania z pacjentami ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i lecznictwa szpitalnego w dziedzinach chorób innych niż zakaźne.

Opierając się na ostatnich doniesieniach trudno stwierdzić jak długo potrwa stan epidemii.

Dlatego podczas spotkania zwracano także uwagę na problemy z jakimi spotykają się lub mogą spotkać poszczególne grupy obywateli, w szczególności osoby starsze, pacjenci z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie, pacjenci onkologiczni oraz osoby przebywające w domach pomocy społecznej.  

Uczestnicy spotkania zauważają także pozytywne zmiany zachodzące obecnie w systemie ochrony zdrowia - jest to m.in. wydzielenie tzw. szpitali zakaźnych ale także przyspieszona edukacja pacjentów oraz personelu medycznego w obsłudze rozwiązań teleinformatycznych wdrażanych w ciągu ostatnich dwóch lat.

Rada Ekspertów została powołana przez Rzecznika Praw Pacjenta pod koniec lutego br.

Więcej informacji o Radzie i jej członkach: https://www.gov.pl/web/rpp/pierwsze-posiedzenie-rady-ekspertow-przy-rzeczniku-praw-pacjenta

Materiały

„Ochrona zdrowia w czasie epidemii” – rekomendacje Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta
Rekomendacje​_Rzecznika​_Praw​_Pacjenta​_COVID-19​_805.pdf 0.30MB