W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rzecznik Praw Pacjenta wziął udział w XI Europejskim Kongresie Gospodarczym

15.05.2019

XI Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Rzecznik Praw Pacjenta mówił m. in. o tym czy zgłoszenia pacjentów mogą być wskazówką pożądanego kierunku zmian w ochronie zdrowia.

 

Bartłomiej Chmielowiec był uczestnikiem sesji "Gabinet, przychodnia, szpital - trudna układanka" podczas której rozmawiano m.in. o kierunku w jakim zmierza polskie szpitalnictwo, efektach wprowadzonych rozwiązań w zakresie koordynacji opieki zdrowotnej w Polsce oraz do jakiego modelu leczenia dążymy w naszym kraju.

 

„Najwięcej wniosków i skarg dotyczy lecznictwa szpitalnego (34% sygnałów) w tym SOR-ów” – powiedział Bartłomiej Chmielowiec. „Zasadniczym problemem zgłaszanych przez pacjentów sygnałów jest dostęp do świadczeń zdrowotnych przez pryzmat okresu oczekiwania na świadczenie zdrowotne” – dodał.

 

„Na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej karetkami przywożonych jest ok 40% pacjentów, 60% przychodzi sama.” – powiedziała Katarzyny Adamek Prezes Zarządu tego szpitala. „Poza tym SOR to nie Izba Przyjęć, a wielu z nas tego nie rozróżnia. Kluczem jest podstawowa opieka zdrowotna i wzmocnienie jej roli w systemie” – dodała.

 

Natomiast Jacek Krajewski - Prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie wskazał, że „Najważniejsze są edukacja, zdrowie publiczne oraz profilaktyka w tym antynowotworowa”. Mówił także o efektywnym funkcjonowaniu relacji pomiędzy ambulatoryjną opieką specjalistyczną, poradniami przyszpitalnymi oraz koniecznością zapewnienia nie tylko niezbędnych środków ale także kadry specjalistycznej.

 

Bartłomiej Chmielowiec podsumowując dyskusję zwrócił uwagę na trzy filary działalności Rzecznika Praw Pacjenta - „Stawiamy na edukację, bezpieczeństwo i wsparcie pacjentów. Profilaktyka to podstawa, ważne jest odbiurokratyzowanie ochrony zdrowia, odciążenie lekarzy oraz utworzenie Funduszu Edukacji Zdrowotnej. Ważne jest także promowanie jakości i wartości w opiece zdrowotnej. Wdrażane zmiany powinny być konsekwentne, ponadpolityczne a sytuacja nade wszystko stabilna i przewidywalna.”

 

W sesji udział wzięli także: Dariusz Dziełak - Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia, Iwona Kowalska-Bobko - Kierownik Zakładu Polityki Zdrowotnej i Zarządzania Instytutu Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum, Mariusz Wójtowicz - Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Zabrzu, Piotr Wróbel - zastępca redaktora naczelnego Rynek Zdrowia oraz Aleksander Zajusz – Kierownik Przychodni Przyklinicznej Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach.

 

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego corocznie poruszany jest szeroki i różnorodny zakres tematyczny, nie tylko dotyczący ochrony zdrowia. Łącznie przez trzy wydarzenia odbywa się ponad sto debat, sesji, spotkań oraz innych wydarzeń w których biorą udział politycy europejscy, przedstawiciele gospodarczych resortów polskiego rządu, a przede wszystkim inwestorzy, menedżerowie i przedsiębiorcy reprezentujący różne sektory i branże gospodarki oraz szeroką skalę działalności.

 

Więcej informacji na temat Kongresu: http://www.eecpoland.eu/pl/