W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Z Rzecznikiem Praw Dziecka o prawach małego pacjenta

23.01.2019

Rzecznik Praw Pacjenta i Rzecznik Praw Dziecka

Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta spotkał się z Mikołajem Pawlakiem Rzecznikiem Praw Dziecka. Głównym tematem rozmowy była m.in. sytuacja dotycząca dziecięcej i młodzieżowej psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

 

Podczas spotkania, 22 stycznia br.  Rzecznicy przedyskutowali aktualne problemy dotyczące praw małoletnich pacjentów, w tym sprawy dotyczące ochrony zdrowia dzieci i młodzieży, które są podejmowane przez obu Rzeczników. Z ogromnym niepokojem Rzecznicy przyjmują kolejne doniesienia o kryzysowej sytuacji w dziecięcej i młodzieżowej opiece zdrowotnej, w podmiotach leczniczych. Dzieci i młodzież doświadczające kryzysu psychicznego oczekują pomocy od nas – dorosłych- powiedział podczas spotkania Bartłomiej Chmielowiec. W celu odwrócenia obecnej sytuacji potrzebne są wspólne działania w tym obszarze.

 

Podczas spotkania obaj Rzecznicy podkreślili również wagę procedowanego przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w tym zniesienia opłat za dodatkową opiekę pielęgnacyjną sprawowaną przy dziecku w szpitalu.

 

Spotkanie dotyczyło również planowanej współpracy dotyczącej ochrony praw małych pacjentów oraz wspólnych działań informacyjno-edukacyjnych w tym zakresie.

 

Spotkanie było konstruktywne i przebiegało w bardzo miłej atmosferze.