W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Apel Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie zachowania tajemnicy informacji

05.03.2020

dokumentacja_medyczna

Mając na uwadze pojawiające się w przestrzeni publicznej informacjami związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, w tym o pierwszym potwierdzonym przypadku zachorowania na tę chorobę, Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na kwestię ochrony danych pacjentów oraz konieczność poszanowania ich podstawowych praw w tym zakresie. Każdy pacjent ma prawo do ochrony informacji z nim związanych, w szczególności związanych ze stanem zdrowia oraz ich sytuacją życiową. Pacjent ma także prawo do ochrony jego intymności oraz prywatności. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których jest podejrzewane lub potwierdzone zachorowanie. Opinia publiczna ma prawo do aktualnych informacji na temat koronawirusa w Polsce. Nie może się to jednak odbywać z naruszeniem praw pacjenta, ingerencją w życie prywatne, a zwłaszcza w sposób umożliwiający identyfikację pacjenta. 

W związku z niedopuszczalną, naruszającą prawa pacjenta wypowiedzią Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słubicach wystąpiliśmy do Starosty Powiatowego o niezwłoczne wyciągnięcie konsekwencji, przekazanie wyjaśnień i podjęcie działań naprawczych.

Apelujemy do wszystkich uczestników życia publicznego o zachowanie niezbędnej delikatności i poszanowanie praw pacjenta.