W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zalecenia dla pacjentów onkologicznych w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju

18.03.2020

koronawirus

Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że Polskie Towarzystwo Onkologiczne w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wydało zalecenia, dotyczące pacjentów onkologicznych, hospitalizowanych oraz poddawanych leczeniu ambulatoryjnemu. Wszyscy pacjenci powinni stosować się do zaleceń ogólnych Ministra Zdrowia

 

Szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin i opuszczania szpitala przez pacjentów hospitalizowanych. Obwiązuje on do odwołania. W wyjątkowych sytuacjach np. w ostatnich chwilach życia pacjenta, kierownik szpitala może wyrazić indywidualną zgodę na obecność rodziny. Warunkiem koniecznym jest brak cech infekcji.

  • Jeśli pacjent ma zaplanowaną wizytę u onkologa w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej należy telefonicznie ją potwierdzić. Stawmy się na wyznaczoną godzinę. Nie ma potrzeby przychodzić wcześniej i narażać się na ryzyko infekcji.
  • Pamiętajmy, aby przed wyjściem z domu zmierzyć sobie temperaturę. Jeśli wynik pomiaru będzie równy 38 stopni C lub wyższy, występują objawy, takie jak: kaszel, duszność oraz pacjent znajduje się w grupie ryzyka (pobyt w okresie ostatnich 14 dni w rejonie aktywnej transmisji koronawirusa SARS CoV-2 lub wystąpił kontakt z osobą zakażoną) – NIE POWINIEN PRZYCHODZIĆ DO CENTRUM ONKOLOGII, aby nie zagrażać innym pacjentom.
  • Do szpitala, jeśli to możliwe, pacjent powinien przyjechać sam. W innym przypadku należy ograniczyć liczbę osób towarzyszących i opiekunów do jednej. Osoba towarzysząca musi być zdrowa.

Stosujmy się do wszystkich zaleceń umieszczonych na terenie przychodni.

Informacje o zmianach w organizacji pracy centrów onkologii możesz sprawdzić na stronach internetowych placówek.

 

Więcej informacji oraz wykaz placówek uzyskasz na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

 

W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującemu chorobę COVID-19, wszystkim osobom zalecany jest pilny kontakt z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym szpitala.

Ponadto pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem oraz praw pacjenta.

  • By połączyć się z NFZ i uzyskać informacje nt. koronawirusa – wybierz 1,
  • By połączyć się z Rzecznikiem Praw Pacjenta* i uzyskać informacje o prawach pacjenta – wybierz 2.

 

 

Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na Telefoniczną Informację Pacjenta: 800 190 590.

 


* Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.