W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie ograniczenia możliwości przebywania rodziców w szpitalach

26.03.2020

Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec

W związku z obecną sytuacją epidemiczną szpitale wprowadzają całkowity zakaz odwiedzin lub w przypadku rodziców małoletnich pacjentów, ograniczenia w przebywaniu na terenie szpitali (sprawowanie dodatkowej opieki pielęgnacyjnej – art. 34 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).

Pamiętajmy, że bardzo ważnym elementem walki z epidemią wirusa COVID-19 jest blokada dróg jego szerzenia. W związku z tym wprowadzono w Polsce stan epidemii.

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, a także ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, korzystanie z praw pacjenta również może zostać ograniczone (zgodnie z art. 5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).

Jakikolwiek kontakt pacjentów z osobami z zewnątrz, także pośredni, może być dla nich bardzo poważnym zagrożeniem. Ograniczenie tego ryzyka do minimum musi być dzisiaj  priorytetem.

Szczególną grupą pacjentów są dzieci. Również nasze dzieci.

W obliczu ograniczeń ze względu na epidemię, to wyjątkowo trudny czas dla małych pacjentów, ich rodziców oraz personelu szpitali.

Pracowników szpitali i oddziałów dziecięcych proszę o to, aby w swoich obowiązkach szczególny nacisk położyli na bieżące i wyczerpujące udzielanie informacji rodzicom o stanie zdrowia i samopoczuciu ich hospitalizowanych dzieci oraz indywidualnie oceniali, czy brak stałej obecności rodzica nie będzie przez dziecko dotkliwie odczuwany.

Proszę brać pod uwagę wiek i stopień dojrzałości dziecka. W przypadku pogorszenia się stanu emocjonalnego małego pacjenta rozważmy umożliwienie kontaktu z rodzicem (o ile sytuacja podmiotu leczniczego pozwala na zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zakażeniem) albo umożliwmy stałe przebywanie rodzica z dzieckiem na oddziale, bez opuszczenia go przez rodzica aż do zakończenia hospitalizacji małoletniego pacjenta.

W przypadku, gdy względy epidemiczne wymagają znacznego ograniczenia kontaktu młodego pacjenta z rodzicem należy bezwzględnie umożliwić kontakt alternatywny np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu (wideorozmowy), dzięki czemu brak stałej obecności rodzica nie będzie przez dziecko dotkliwie odczuwany.

Przypominam, że decyzję o zakresie ograniczeń w realizacji ww. prawa pacjenta zawsze podejmuje kierownik placówki medycznej, mając na względzie możliwości organizacyjne, w szczególności dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i środków ochrony ograniczających ryzyko transmisji zakażenia, a także potrzebę zapewnienia opieki rodzica konkretnego pacjenta lub grupy pacjentów (np. dzieci niepełnosprawne).

Po raz pierwszy nasze szpitale muszą radzić sobie z tak niebezpiecznym i powszechnym zjawiskiem.

Proszę rodziców o wyrozumiałość i zrozumienie dla podejmowanych przez dyrektorów szpitali decyzji.

 

Bartłomiej Chmielowiec

Rzecznik Praw Pacjenta

Materiały

Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta ws.przebywania rodziców w szpitalach
Stanowisko​_Rzecznika​_Praw​_Pacjenta​_Przebywanie​_Rodziców​_w​_​_Szpitalach.pdf 0.31MB