W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rzecznik Praw Pacjenta odwiedził młodzież w Karnicach

21.01.2020

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec z przedstawicielami Ośrodka Terapii Uzależnień TO TU w Karnicach

We wtorek, 14 stycznia br. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec odwiedził Ośrodek Terapii Uzależnień TO TU w Karnicach, w województwie łódzkim.

 

Karnice to mała miejscowość, w której mieszka około 125 osób. "TO TU" jest całodobowym, stacjonarnym ośrodkiem terapii uzależnień przyjmującym dzieci i młodzież w wieku od 14 do 21 lat. Ośrodek umożliwia młodym ludziom uczestnictwo w terapii odwykowej od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. Pomoc udzielana jest przez certyfikowanych specjalistów psychoterapii i instruktorów terapii uzależnień, psychoterapeutów, socjoterapeutów oraz pedagogów. Pacjenci Ośrodka mogą liczyć również na wsparcie pracownika Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego w naszym Biurze – Pani Joanny Zdanowicz, która pełni w Karnicach funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

 

Podczas spotkania Bartłomiej Chmielowiec rozmawiał z Dyrektorem Ośrodka Panem Andrzejem Rościszewskim, z terapeutami oraz młodzieżą tam przebywającą. Omówione zostały zarówno pozytywne, jak też trudne aspekty funkcjonowania placówki.

 

Dyrektor Ośrodka podkreślił rolę relacji międzyludzkich panujących w placówce i już na wstępie przywołał wydarzenie z  poranka, gdy chętni pacjenci wraz z opiekunami zażywali zimowych kąpieli.

 

- Bardzo się cieszymy z wizyty Pana Ministra. Gdyby Pan Rzecznik przyjechał do nas rano, moglibyśmy zaprosić na wspólne morsowanie z naszą młodzieżą w pobliskiej rzece.  Największą siłą Ośrodka są ludzie – wspaniały i zaangażowany zespół i nasza młodzież. Dzisiejsze spotkanie to dla nas duża sprawa, bo wkładamy w tę pracę wiele serca, a takie dni są dla nas nagrodą – powiedział dyrektor Ośrodka TO TU.

 

- Dziękuję Państwu za trud codziennej pracy z tymi młodymi ludźmi, którzy tutaj, w Ośrodku położonym w małej miejscowości, z dala od wielkomiejskiego szumu poszukują dróg wyjścia z uzależnienia. Zapewniam Państwa o moim wsparciu dla inicjatyw, które podejmujecie w Karnicach na rzecz młodzieży – zadeklarował Bartłomiej Chmielowiec.

 

Na zakończenie Bartłomiej Chmielowiec wręczył Andrzejowi Rościszewskiemu akt powołania do Rady Młodych Ekspertów ds. psychiatrii i leczenia uzależnień przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

 

W Ośrodku w Karnicach są aktualnie wolne miejsca dla młodzieży. Dyrekcja placówki i zespół terapeutyczny zapraszają do kontaktu młode osoby, ich rodziców i opiekunów poszukujących pomocy. Więcej informacji o działalności Ośrodka można znaleźć na stronie internetowej >> https://terapia-totu.pl/ oraz ostatnim numerze naszego kwartalnika „Jednym Głosem dla Psychiatrii”.

Zdjęcia (4)