W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Finał poszukiwań domu pomocy społecznej dla 19-letniego Dominika z autyzmem

31.10.2019

korytarz szpitala

Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że dzięki wsparciu wielu urzędów oraz Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, cierpiący na autyzm Dominik od 01 października 2019 r. przebywa w Domu Pomocy Społecznej w Dąbkach k/ Bytowa.

 

Brak wyspecjalizowanych miejsc dla dzieci z autyzmem sprawił, że 16-letni Dominik trafił na oddział młodzieżowy do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku w sierpniu 2016 r. Choć nie jest chory psychicznie, to jego zachowanie bywa zagrożeniem i obciążeniem nie tylko dla niego, ale i innych opiekujących się nim osób. Autoagresja i agresja Dominika sprawiły, że rodzice nie byli w stanie zapewnić mu wystarczającej opieki w domu i dla bezpieczeństwa swojego i syna oddali go do szpitala psychiatrycznego. Tam miał zapewnioną opiekę oraz terapeutę. W międzyczasie osiągnął pełnoletniość i nadszedł czas, w którym lekarze podjęli decyzję o przeniesieniu go na oddział dla dorosłych.

 

Wówczas rodzice postanowili znaleźć dla Dominika odpowiednie miejsce pobytu. Z uwagi na brak specjalistycznych ośrodków dla osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną i odmową przyjęcia przez istniejące DPS-y, rodzice zwrócili się z prośbą m.in. do Rzecznika Praw Pacjenta o pomoc w znalezieniu odpowiedniego miejsca dla ich syna. Skoordynowane działania i dobra współpraca wielu osób znalazła swój finał w niedalekim Domu Pomocy w Dąbkach.

 

Szczególne podziękowania należą się Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Gdyni, którego pracownicy nie poddali się w poszukiwaniach miejsca docelowego pobytu Dominika. Wśród kilkudziesięciu DPS - ów znaleźli ten jeden, który okazał się być odpowiednim i przyjął pacjenta.